banner864

ABD'den konsolosluk saldırısıyla ilgili ilk açıklama 10 Ağustos 2015, 10:16

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğuna yapılan saldırının ardından ABD'den ilk açıklama geldi. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Ajans Frans Press'e yaptığı açıklamada, "Halen ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz" dedi. Saldırı dünya basınında da geniş yer buldu.
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü, İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan saldırının ardından konuştu. Ajans Frans Press'e konuşan ABD Büyükelçilik Sözcüsü "Halen ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz" dedi.

ABD Başkonsolosluğu ve Sultanbeyli'deki polis merkezine yapılan saldırılar dünya basınında geniş yer buldu.

Associated Press haber ajansı iki saldırının da "Türk güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasındaki şiddetin tırmandığı bir dönemde yaşandığını" belirtti. Saldırıların Türkiye'nin IŞİD'le mücadele aktif rol almasının ardından geldiğinin de altı çizildi.

Reuters, ABD'nin diplomatik temsilciğinin Türkiye'de daha önce de terör saldırısına hedef olduğunu hatırlattı. Haberde, "Son dönemde üyeleri gözaltına alınan DHKP-C örgütünün, 2013 yılında bir Türk güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne yönelik saldırıyı üstlendiği" belirtildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder