banner864

ABD Dışişleri Bakanı Kerry açıkladı: IŞİD, Türkiye'den satıyor 18 Eylül 2014, 11:55

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD terör örgütünün petrol satışı nedeniyle Türkiye'yi sorumlu tuttu. Kerry, "IŞİD petrolü yasa dışı yollardan yurt dışına Suriye’yle sınırı olan ülkelerden çıkarılıyor, belli ki Türkiye veya Lübnan yoluyla" dedi.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye'ye IŞİD terör örgütünün para kaynaklarıyla ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Kerry, IŞİD terör Türkiye üzerinden petrol ticareti yaptığını söyledi.

Kerry, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD stratejisiyle ilgili düzenlenen oturumda konuştu. Demokrat Parti Illinois Senatörü Dick Durbin, Kerry'ye IŞİD’in ticaret yapmasına müsaade ederek savaşmalarını mümkün kılan ülkelerin hangileri olduğu sordu. IŞİD’in şu anda bir devlet tarafından desteklendiğini düşünmediğini dile getiren Kerry, örgütün ticaret yollarıyla ilgili Türkiye'ye işaret etti.

ABD Dışişleri Bakanı "Petrol yasa dışı yollardan yurt dışına Suriye’yle sınırı olan ülkelerden çıkarılıyor, belli ki Türkiye veya Lübnan yoluyla" yanıtını verdi.

Senatör bunun üzerine "Türkiye ve Lübnan'ın kaçakçılığı önlemede ABD’nin çalışmalarına ortak olup olmadığını" sorusunu yöneltti. Kerry, "Evet ortak oluyorlar, ancak şu anda açıkçası Türkiye’nin zorlukları var, tutulan 49 rehine var, bunu kamuoyu önünde de açıkladılar. Türkiye’yle bazı görüşmelerimiz oldu ve bu görüşmelerimiz sürecek" diye konuştu.

IŞİD stratejisi toplantısında senatörler IŞİD elinde bulunan 49 Türk rehine nedeniyle Türkiye'nin askeri opereasyona katılmak istemediğini vurguladı. Senatörler ABD Dışişleri Bakanı Kerry'ye "Türkiye ile ilgili ne yapmalıyız" diye sordu.

Kerry, "Türkiye’nin sahip olduğu hassasiyetleri tamamen anlıyoruz. Bu yüzden, dürüst olmam gerekirse, bunun hakkında herkesin önünde çok fazla konuşmak istemiyorum. Bu konuda gizli bir görüşmenin daha iyi olacağını düşünüyorum." dedi. Kerry, Türkiye önümüzdeki günlerde kendi seçimini yapmak durumunda ve ne olacağını göreceğiz" diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder