banner864

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan çuval açıklaması 13 Kasım 2014, 10:02

TGB'nin Amerikan askerlerinin başına çuval geçirmesiyle ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüzü Jen Psaki de açıklamlarda bulundu.
TGB'nin Amerikan askerlerinin başına çuval geçirmesiyle ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüzü Jen Psaki de açıklamlarda bulundu. 

Günlük basın brifinginde konuşan Psaki, yapılan eylemden rahatsızlık duyduklarını belirterek şöyle konuştu:

"USS Ross adlı geminin askerlerine yönelik bugünkü saldırıdan derin rahatsızlık duyuyoruz. USS Ross, ABD ile Türkiye arasındaki uzun süreli işbirliği ve dostluğun bir göstergesi olarak İstanbul'u ziyaret ediyor. Barışçıl eylem hakkını desteklerken, bu olay barışçıl protesto çizgisini aşarak şiddete ve tehdide dönüşmüştür. ABD'li yetkililer Türk otoriteleriyle olayı araştırıyor"

Psaki, "eylemin Türkiye'deki Amerikan karşıtlığı trendinin bir parçası mı olarak görüyorsunuz" sorusuna şu anda sadece bu spesifik eylem üzerinde konuştukları yanıtını vererek, "Türkiye önemli bir NATO müttefiki olmayı sürdürüyor. Onlarla birçok konuda yakın çalışma içerisindeyiz" değerlendirmesinde bulundu.

ABD DONANMASI: OLAYI ARAŞTIRIYORUZ

Öte yandan ABD Donanması da İstanbul'da eyleme ilişkin yazılı açıklama yaparak, Türk yetkililer ve ABD Büyükelçiliği çalışanları ile olayı araştırdıklarını duyurdu. USS Ross'un İstanbul'a daha önceden planlanmış bir ziyarette bulunduğunu ifade edilen açıklamada, ABD askerlerinin herhangi bir yara almadan saldırganlardan kurtulmayı başardığı belirtildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri, Eminönü'nde sabah saatlerinde bir grubun Amerikan askeri olduğu ifade edilen 3 kişinin başına çuval geçirmesiyle ilgili görüntülerin bazı internet sitelerinde yer alması üzerine çalışma başlatmış, olayla ilgili Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi olduğu belirtilen 12 kişi gözaltına alınmıştı.


Yorumlar

Mustafa Kemal :

Tebrik ediyorum ve başarılarının Devamını diliyorum

erkan. :

Bravo.öncu radikal etkili ve cagin ilerisinde bir eylem.devrimci bir eylem.inanilmaz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder