banner864

ABD görüşmeden memnun 16 Kasım 2013, 08:35

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile yapacağı görüşmeye ABD'den destek açıklaması geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "Memnuniyetle karşılıyoruz. Teşvik etmeye devam edeceğiz" dedi.
Amerika, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'yle yapacağı görüşmeye destek açıklaması yaptı.

Günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, görüşmeden memnuniyet duyduklarını belirtti.

İlişkilerinin geliştirilmesinin bölgesel istikrar ve işbirliği için kritik önemde olğunu söyleyen Psaki, "Teşvik etmeye devam ediyoruz" dedi.

Kuzey Irak'tan Türkiye'ye petrol pompalanması konusunda da açıklama yapan ABD Sözcüsü, "Irak federal hükümetinin onayı alınmadan Kuzey Irak'tan petrol ihracını desteklemiyoruz. Irak federal hükümeti ile Kürt bölgesel yönetimini anayasal bir çözümde anlaşmalı" diye konuştu.

Türkiye'nin uzun menzilli füze savunma sistemi konusunda yöneltilen bir soru üzerine Psaki, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, daha önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü, ve Davutoğlu'nun gelecek Pazartesi günü Washington'da Kerry ile yapacağı görüşmede de bu konunun da gündeme gelebileceğini belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder