banner864

ABD kaygılı 08 Ekim 2013, 11:03

Türkiye'nin anlaşmayı sonlandırmak üzere olduğu Çin füze sistemiyle ilgili Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf açıklama yaptı.

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Harf, "Türk hükümetine NATO sistemleriyle birlikte çalışmayacak bir füze savunma sistemi için ciddi kaygılarımızı ilettik" diye konuştu.
ABD'nin yaptırım uyguladığı bir şirketle sözleşme görüşmeleri yapılmasının kaygı verici olduğunu söyleyen Harf, Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry ile Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bu konuyu görüştüklerini belirtti.
Harf, bu konudaki görüşmelerinin devam edeceğini bildirdi.
Tartışma yaratan Türkiye'nin uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesiyle ilgili NATO'dan da bir açıklama geldi. NATO Genel Sekreteri Rasmussen, "Türkiye'nin satın alacağı sistem, üye devletlerin sistemleriyle uyuşmalı" dedi.
"Türkiye'nin bu kurala uymasını bekliyorum" diyen Rasmussen, henüz son kararın verilmediğini ve görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

ulusalkanal.com.tr
 
Etiketler

Yorumlar

serkan acarel :

yunanistan rusya dan s-300 füzeleri alinca birsey demiyorsunuz, ama türkiye cin den birsey alinca, cok güzel de bagiriyorsunuz maasallah uncle sam !!! hem bizim bilim adamlari o füzeleri nato ya integre ederler, sanki türkiye de sirf aptal ve cahil yasiyor da !!! eh öyle ise cin den vaz geciyoruz, ama patriotlari almak istersek, o zaman bize de teknologi transfer verin, cin veriyor, ya siz ?

Gokturk Attila :

evet aynen dediğiniz gibi.

Ataturk1 :

akp'ye pas vermeyen amerikan hukumetinin dikkati bu yolla cekilmistir, biz ise amerikaya su tavsiyede bulunuyoruz, akp'ye desteginizi cekiniz eger cekmezseniz bir zamanlar parmaginizda oynattiginizn parmaginda oynatilan olursunuz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar