banner864

ABD Savunma Bakan Yardımcısı'ndan önemli açıklamalar 11 Eylül 2014, 15:35

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in kritik Türkiye ziyaretinin ardından ABD Savunma Bakan Yardımcısı Derc Chollet önemli açıklamalarda bulundu. Chollet, IŞİD'e karşı operasyonlarda İncirlik Üssü'nün kullanılıp kullanılmayacağı konusuna açıklık getirmedi. IŞİD'in elindeki rehineler konusunda da işbirliği önerdikleri belirtti.
Amerika'nın Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Derk Chollet, Savunma Bakanı Chuck Hagel'in Türkiye'de gerçekleştirdiği kritik ziyaretler hakkında önemli açıklamalar yaptı.

ABD'nin IŞİD stratejisinde Türkiye'ye biçilen rolde en çok tartışılan konulardan biri İncirlik Üssü'nin aktif kullanılıp kullanılmayacağıydı. Milliyet Gazetesi'ne röportaj veren Chollet, İncirlik Üssü hakkında ayrıntı vermekten kaçındı. "Operasyonlarınızda İncirlik Üssü’nü kullanmak istiyor musunuz?" sorusune "Yorum yapamam" yanıtını verdi.

Türkiye'nin ABD'nin ortağı olduğunu "Dünyada karşı karşıya olduğumuz birçok sorunla ilgili, Irak’taki IŞİD’den tutun Ortadoğu’daki daha geniş sorunlara dek, Türkiye ABD’nin ortağıdır." sözleriyle ifade eden Chollet, görüşmelerde IŞİD'in elindeki Türk rehineler konusunu da değerlendirdiklerini belirtti. Chollet, "İşbirliği önerdik, detaylarına giremem." dedi.

Türkiye'nin füze savunma sistemi ihalesinde Çin ile yaptığı görüşmelere de değinen Chollet,  görüşmelerde Çin füzelerinin gündeme geldiğini, ABD'nin pozisyonunu çok açık bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder