ABD ve AB'den cemaate açık destek 15 Aralık 2014, 15:37

ABD ve Avrupa Birliği'nden F tipi örgüte yönelik operasyonlara ilk tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, "hedefin hükümeti eleştiren medya organları olduğunu" iddia etti, "baskın ve gözaltıları yakından takip ediyoruz" dedi. AB ise operasyonların Avrupa değerleri standarlarına aykırı olduğunu savundu.
F tipi örgüte yönelik operasyonun ardından, örgüte Amerika'dan açık destek geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Baskın ve gözaltıların yakından takip edildiği" belirtildi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki imzasını taşıyan açıklamada, operasyon yapılan basın organlarının "hükümeti eleştiren medya" olduğu iddia edildi. "Türk kolluk kuvvetlerinin eylemlerinin hedefinin Türk hükümetini açıkça eleştiren medya organları olduğu görülmektedir." ifadelerine yer verildi.

F tipi örgüte bir destek de Avrupa Birliği'nden geldi. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn'ın ortak açıklamasında, baskın ve gözaltınların "medya özgürlüğüyle bağdaşmadığı" ifade edildi.

Açıklamada, "söz konusu operasyonun Türkiye'nin parçası olmak istediği Avrupa değerleri ve standartlarına aykırı olduğu" savunuldu. "Herhangi bir aday ülkenin AB'ye katılımı yönünde atılacak adımların hukukun üstünlüğüne ve temel haklara tam saygıya bağlı olduğunu hatırlatırız" ifadelerine yer verildi.

Mogherini ve Hahn, endişelerini Salı günü toplanacak olan AB dışişleri bakanlarına ileteceklerini belirtti.

ulusalkanal.com.trYorumlar

cenap aytepe :

ey avrupalı ve amerikalı misyonerler daha evvel deniz kara ve hava kuvvetlerimiz çökeltilirken neden bu açıklamaları ozaman yapmadınız neden çünkü ozaman bu milletin ordusu çökeltiliyordu işinize geliyordu. şimdi ise parsayı bölüşemiyen çıyanlar bir birine girdi şimdi ülke yararı sözkonusu işinize gelmez hadi ordan deniz fenerleri hadi.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar