banner864

ABD'den ''acilen kaldırma'' çağrısı 02 Nisan 2014, 14:10

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'ne Türkiye'nin Twitter ve Youtube yasaklarını eleştiren karar tasarısı sunuldu. Tasarıda, Türkiye'deki ifade özgürlüğüne engel olan yasakların acilen kaldırılması çağrısında bulunuldu.
Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'ne, Türkiye'deki Twitter ve YouTube yasaklarının ardından çok sayıda karar tasarısı sunuldu.

Amerikan Temsilciler Meclisi’nde hazırlanan son karar tasarısı Türkiye'deki sosyal medya yasaklarını kaldırmaya davet ediyor.

Tasarıyı Dış İlişkiler Komitesi üyeleri ile 4 milletvekili kaleme aldı. Tasarıda, Twitter’ın dünyada sadece Çin, Kuzey Kore, İran ve Suriye’de, YouTube’un da sadece Çin, İran ve Pakistan’da yasak olduğu belirtildi.

Tasarıda, "ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, Türkiye’deki sosyal medya dahil internet özgürlüğü üzerindeki kısıtlamaları kaldırma çağrısı yapmaktadır" ifadeleri yer aldı.

Tasarıda imzası olan Demokrat Partili Milletvekili Joe Keneddy, "Temel özgürlükleri engelleyerek, Türk hükümeti demokrasinin dayandığı temeli tehdit ediyor" dedi.

Amerikan Temsilciler Meclisi'ne daha önce de bir Senato kınaması, Başkan Obama'ya giden bir şikâyet mektubu ve Hıristiyanların Türkiye’de el konulan mallarına ilişkin tasarı gönderilmişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

sabahattin toluk :

neden secimden once degil?biz boyle oyunlar cokgorduk

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar