banner864

ABD'den Erdoğan'a yanıt 15 Ekim 2014, 14:27

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Batı petrol için bombalıyor" sözlerine Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki'den yanıt geldi. "Hava saldırılarının amacının IŞİD tehdidiyle başa çıkmak olduğunu" savunan Psaki, İncirlik Üssünün kullanımına izin verildiği yönündeki açıklamanın yanlış anlaşıldığını savundu. Psaki, Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK'ya yönelik operasyonları konusuna da değindi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmara Üniversitesi eğitim öğretim yılı açılış töreninde Batı ülkelerini eleştirmişti.

Cumhurbaşkanı'nın bu sözlerine Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki'den yanıt geldi.

"Hava saldırılarıyla amaçlarının IŞİD tehdidiyle başa çıkmak" olduğunu söyleyen Psaki, "Bu amaç öteki koalisyon ortaklarımız için de geçerli" dedi. Psaki "Erdoğan'ın ifadelerine ne diyorsunuz" sorusuna "Az önce söylediklerimle bırakacağım" diye yanıt verdi.

Türkiye'nin Suriyeli muhaliflere eğitim ve silah sağlama programına ev sahipliği yapmayı kabul ettiğini kaydeden Psaki, bu amaçla bir ekibin Türkiye'de olduğunu söyledi.

Susan Rice'in "Türkiye'nin İncirlik üssünü kullanılmasına izin verdiği" yönündeki sözleri hatırlatılan Psaki "Rice'in sözlerinin tam olarak bu olmadığını" savundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, PKK'ya yönelik operasyonlara ilişkin soruya verdiği yanıtta ise "Kobani ile PKK'yı ilişkilendirmeye yönelik odaklanma var. Herkesi Kobani ve PKK'ya yapılan operasyonlara birbirinden ayrı durumlar olarak bakmaları konusunda teşvik ederiz" dedi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar