banner864

ABD'den Peşmerge'ye silah! 11 Ağustos 2014, 20:07

Irak ordusu ile Peşmerge güçlerinin ortak operasyonu ile Mahmur ve Zummar bölgeleri IŞİD'in elinden alındı. Barzani'nin silah desteği çağrılarına Ameirka'nın olumlu yanıt verdiği ve gizli yollardan silah sevkiyatına başladığı iddia edildi.

ABD'den peşmergeye silah! paylaşan: ulusalkanal
Irak'ta IŞİD'e karşı ortak operasyon düzenlendi.

Irak Ordusu'na ait Hava Kuvvetleri Mahmur ve Zummar'ı bombaladı, ardından Peşmerge bölgeye girdi. Operasyon sonucunda iki bölge de IŞİD'in elinden geri alındı.

Bölge çevresindeki çatışmalar ise sürüyor.

Amerika savaş uçakları dün Erbil yakınlarında bir saldırı daha gerçekleştirdi. Peşmerge'yle çatışan IŞİD'i vurdu. Irak Ordusu'ndan yapılan açıklamada, Amerikan savaş uçaklarının iki ülke arasındaki stratejik çerçeve yasası kapsamında hareket ettiği belirtildi.

Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Amerika'dan ağır silah tabine de olumlu yanıt geldi. Associated Press ajansına konuşan Amerikalı üst düzet yetkililer, Pentagon'un Peşmerge'ye silah vermeyi kabul ettiğini, silahların gizli yollardan sevkedilmeye başlandığını açıkladı.

Irak'taki IŞİD saldırılarıyla ilgili Türkiye'yi ilgilendiren bir açıklama geldi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, IŞİD tarafından tehdit edilmesi halinde Türkiye'yi savunmak için gerekli tüm adımları atma konusunda tereddüt etmeyeceklerini söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar