banner864

ABD’den sert Twitter açıklaması 22 Mart 2014, 08:41

Hem Beyaz Saray'dan hem de Amerika Dışişleri Bakanlığı'dan Türkiye'deki twitter yasağıyla ilgili açıklama geldi. Amerika, yasağa açıkça karşı olduğunu vurguladı, AKP Hükümeti'nden erişimi açmasını istedi.
Twitter yasağıyla ilgili Amerika'dan açıklamalar ardı ardına geldi.

İlk konuşan Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki oldu. Psaki, günlük basın toplantısının başında yasakla ilgili yazılı bir açıklama okuyarak , “Amerika, Türkiye’deki ifade özgürlüğünü desteklemekte ve özgür ifade hakkını çiğnemeye yönelik her türlü eyleme karşı çıkmaktadır" dedi.

Ardından hem Beyaz Saray hem de Dışişleri Bakanlığı, brifingde belirtilen kaygıları bir kez de yazılı açıklamayla tekrar etti.

Amerika, AKP Hükümeti'ne twitter'ı erişime açması için çağrı yaptı.

Brifingde 10 dakika boyunca Türkiye'deki basın ve ifade özgürlşüğü sorunları ile Başbakan Erdoğan'ın artan otoriter eğilimleri ele alındı. Psaki, Amerika'nın kaygılarını, Ameirka'nın Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone aracılığıyla da AKP Hükümeti'ne güçlü bir şekilde ilettiğini açıladı.

Türkiye halkını desteklediğini ve twitter yasağıyla ilgili derin endişe duyduğunu belirten Amerikan yönetimi, Türkiye ile yakın müttefik olarak kalmaya da devam edeceğini kaydetti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar