ABD'den sessiz temas 02 Kasım 2013, 16:55

Türkiye son bir haftadır Amerikalı üst düzey diplomatların yoğun ziyaret trafiğine sahne oldu. Dışişleri ve Savunma Bakan Yardımcıları hem AKP Hükümeti, hem de Genelkurmay'dan yetkililerle görüştü. Ziyaretleri dikkat çekici kılansa, hepsinin sessiz sedasız gerçekleşmesi. Türk basınında, Amerikalı bürokratların temaslarına dair tek kare fotoğraf bile yer almadı.
Haber: Esra Atalay

Açılım düzenlemelerinin hızla devreye sokulduğu son günlerde, Amerikalı üst düzey diplomatlar sessiz sedasız Türkiye'ye geldi. Temasların dikkat çeken yanı ise, tümünün basından uzak ve kapalı kapılar ardında gerçekleşmesi.

Pentagon'un iki numaralı ismi olan ABD Savunma Bakan Yardımcısı James Miller, önceki gün sessiz sedasız Ankara'ya geldi. Miller'ın Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Sezai Bostancı ve Genelkurmay 2'inci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile bir araya geldiği öğrenildi.

Miller'ın ziyaretinin hemen ardından AKP Hükümeti Çin füzeleriyle ilgili geri adım sinyali verdi.

Miller'ın ardından Amerika'nın Avrupa İlişkilerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland da dün İstanbul'a geldi. Nuland'ın İstanbul ve Adana’da hükümet yetkilileri, işadamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüşeceği bildirildi.

Nuland'ın ziyaretini, Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın Çatışma ve İstikrar Operasyonları'ndan sorumlu Bakan Yardımcısı Rick Barton'ın ziyareti izledi. Türkiye ziyaretinin 7 Kasım'a kadar süremsi beklenen Barton, AKP Hükümeti'nden yetkililerle bir araya gelecek.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

metin çolpan :

balans ayarı için kulak çekmeye geliyorlar,

yaver oruç :

yazık esir almışlar türk milletini..iki yakamız bir araya gelmez biz bu kafalarla yönetilirsek..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar