banner864

ABD'den tezkere ziyareti 02 Ekim 2014, 17:36

Obama’nın özel temsilcisi emekli General John Allen ile ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk bugün Türkiye’ye geliyor. ABD’li temsilcilerin gündeminde Türkiye’nin askeri harekattaki pozisyonunun planlanması var.
IŞİD’e karşı koalisyon için Obama’nın yetkilendirdiği emekli General John Allen ile ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk bugün Türkiye’ye geliyor.

Ziyareti duyuran ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, ikilinin yapacağı görüşmelerde Türkiye’nin harekatta alacağı rolün ele alınacağını belirtti. IŞİD’e yabancı militanların katılımı ve örgütün finansmanının engellenmesi de ABD’lilerin diğer konu başlıkları olacak.

Psaki İncirlik Üssü’yle ilgili olarak  sorulan “Ölümcül saldırılar için mi istiyorsunuz?” şeklindeki soruyu Ankara’nın hazırladığı tezkerenin geniş seçenekler içerdiğini belirterek yanıtladı.

Dışişleri Sözcüsü, Suriye’de uçuşa yasak bölgenin ilan edilmesi konusunu aktif olarak değerlendirmediklerini söyledi. 

Psaki, "IŞİD’le çatışan PKK’nın ABD tarafından desteklenip desteklenmeyeceği" sorusu üzerine de “PKK, ABD’nin ve AB’nin terör örgütü listesinde kalmaya devam ediyor” dedi. Özgür Suriye Ordusu’nun yanı sıra Hazm Hareketi gibi örgütlerle  yakın temaslarının bulunduğunu söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder