banner864

ABD'den Türkiye “Halı“lı mesaj 17 Ekim 2014, 13:09

Suriye'ye müdahale kapsamında Türkiye'den üs ve asker isteyen ABD'den bu kez farklı bir hamle geldi. Beyaz Saray, sözde soykırım yalanının 100'üncü yılında, soykırımı temsil ettiği iddia edilen Gazir Halısını sergileyeceğini duyurdu.
Beyaz Saray, sözde Ermeni soykırımını temsil ettiği iddia edilen Gazir Halısının Kasım ayında sergileneceğini duyurdu.

Ulusal Güvenlik Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, 18-23 Kasım tarihleri arasında Beyaz Saray Ziyaretçi Merkezinde, ABD Başkanlarına hediye edilen üç eserin sergileneceği belirtildi. Sergilenecek eserlerden birinin sözde Ermeni soykırımını temsil ettiği iddia edilen Gazir Halısı olduğu açıklandı.

Sergilenecek diğer 2 eser, Fransız vazosu ile deprem ve tsunami felaketinden sonra Japonlar tarafından Obama'ya gönderilen şeffaf plastik içindeki çiçekler.

Soykırım yalanının 100'ncü yılı öncesi halının sergilenecek olması, Beyaz Saray'ın İncirlik ve diğer üslerin kullanılmasına izin vermeyen Türkiye'ye diplomatik bir mesaj olarak yorumlandı.

Beyaz Saray, geçen yıl Ermeni diasporasının talebine rağmen Gazir Halısını teşhir etmeyi reddetmişti. Halı 1982'den bu yana sadece iki kez yerinden çıkarılmıştı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar