banner864

ABD'den yaptırım sinyali! 13 Şubat 2015, 17:45

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'nın Ukrayna anlaşmasına uyması halinde, ülkesinin Rusya'ya yönelik yaptırımları kaldırmaya hazır olduğunu açıkladı. Avrupa Birliği ise, Ukrayna'da görüşmeleri nedeniyle ertelenen yaptırım paketini uygulama kararı aldı. Rusya ise, anlaşmanın tarafı değil, garantörü olduğunu vurguladı.
 Ukrayna için Minsk zirvesinde ateşkes sağlandı, Amerika'dan yaptırımları kaldırma sinyali geldi. 
Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'nın Ukrayna anlaşmasına uyması halinde Amerika'nın, Rusya'ya uyguladığı yaptırımları kaldırmaya hazır olduğunu açıkladı. 

Kerry, Ukrayna'nın IMF ile 17 buçuk milyar dolarlık kredi konusunda anlaşmaya varmış olmasını da memnuniyetle karşıladığını belirtti. 

Avrupa Birliği liderler zirvesinde ise, Ukrayna'daki ateşkes kararına rağmen Rusya'ya yaptırım kararı çıktı. Daha önce alınan ancak Minsk zirvesi nedeniyle ertelenen yaptırım paketinin Pazartesi gününden itibaren uygulanması kararlaştırıldı. Rusya'ya karşı yeni bir yaptırım paketi üzerinde de çalışma yapıldığı açıklandı. Rus ve Ukraynalı 19 kişinin yanı sıra, 9 şirket ve kurumu kapsayan yaptırımlar Avrupa Birliği'ne seyahat yasağı ile banka hesaplarının dondurulmasını öngörüyor.

Rusya'dan yanıt gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Avrupa Birliği liderler zirvesinde Rusya'ya yönelik yaptırımların yeniden ön plana çıkarılmasına tepki gösterdi. "Rusya ateşkese uysun" talebine de yanıt veren Peskov, "Rusya anlaşmanın tarafı değil, garantörü. Dolayısıyla anlaşmayı uygulama konusunda adım atmamız mümkün değil" dedi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar