AB'den AKP'ye destek 16 Ekim 2013, 17:32

Avrupa Komisyonu, Ekim 2012 ile Eylül 2013 dönemini kapsayan Türkiye İlerleme Raporu'nu açıkladı. Raporda; AKP'nin açılım ve Suriye politikasına destek verildi. Ergenekon Davası kararının olumlu karşılandığı İlerleme Raporu'nda Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e de övgü vardı. İşte Avrupa Birliği'nin Türkiye İlerleme Raporu'ndan satırbaşları...
Avrupa Komisyonu, 2013 Türkiye İlerleme Raporu'nu kabul etti. Raporda, AKP'nin açılım politikasına destek verildi.

Raporda, AKP'nin "daha fazla demokratikleşme ve siyasi reformlara yönelik taahhüdünü koruduğu" ifade edildi. Açılım paketinin ayrıntılı olarak yer aldığı raporda, "paketin Avrupa standartları göz önünde bulundurularak uygulanmasının kilit önem arz ettiği" kaydedildi. Avrupa Komisyonu, "Hükümetin barış süreci inisiyatifi dönüm noktası oldu ve Kürt aktörlerin güçlü katılımı sağlandı" dedi.

AKP'nin Suriye politikasına da destek verilen İlerleme Raporu'nda, "Suriye konusunda özellikle önemli bir rol oynadı" denildi. Avrupa Komisyonu, AKP'nin Suriye'deki önemli rolünü, muhalefetin birleşmesi yönündeki çaba ve Suriyeli muhaliflere yardımlar ile açıkladı.

Avrupa Komisyonu, Ergenekon kararına da değindi. Raporda, "Demokratik yollardan seçilmiş hükümeti yıkmak amacını güden bir suç ağının varlığını tescil etmiştir" görüşüne yer verildi.

İlerleme Raporu'nda, Türk Ordusu'nun etkinliğinin kırılmasını da destekledi. Raporda, sivillerin güvenlik birimleri üzerindeki kontrolünün daha sağlamlaştığı belirtildi. İlerleme Raporu'nda, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in görev alanına girmeyen siyasi konularda baskı uygulamaya çalışmaktan kaçındığına dikkat çekildi.

Komisyon; Türkiye'yi azınlık hakları, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmaması ve Kıbrıs konularında ise eleştirdi. 


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

serkan acarel :

hic ögrenmediniz mi, avrupa kendi cikarlari icin bir dönek toplum dur, akp de bunlara kendi politika uygulamalarin da resmen destek veriyor, uyumaya devam !

serkan acarel :

hic sasirmadim, cünkü akp, abd nin ve ab nin dedigini gerceklestiriyor,

vatansever :

adamlar atalarinin kararlarina nasil sahip cikiyor. servi nasil uygulatiyorlar. bizlerde nasil ülkemizi nasil satigimizin, nasil sehitlerimizin kemiklerini sizlattigimizin ispatidir bu...daha da bölünmenin derin izlerini derinlesiyor.kazamiz mubarek olsun.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar