banner864

AB'den Kıbrıs kararı 13 Kasım 2014, 19:24

Avrupa'dan Türkiye'ye "Kıbrıs'tan gemilerini derhal çek" çağrısı geldi. Karar Avrupa Paramentosu'nda kabul edildi. Avrupa Birliği, Türkiye'nin Akdeniz'de devam eden sismik çalışmalarını "yasadışı ve provokatif" ilan etti. Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır karara tepki gösterdi, Brüksel elçisini çekeceklerini açıkladı.
Avrupa Birliği Türkiye aleyhind ebir karara daha imza attı. 

Karar, Avupa Birliği'nin yasama organı olan Avrupa Parlamentosu'nda tüm siyasi grupların desteğiyle alındı. Bağlayıcı olmayan ancak Parlamento'nun pozisyonunu yansıtan kararda, Türkiye'nin Akdeniz'de devam eden sismik çalışmaları "yasadışı ve provokatif" ilan edildi. Türkiye'den, Kıbrıs Rum Kesimi'nin tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgesinden sismik gemilerini derhal geri çekmesi istendi. 

Türkiye'nin bu tür eylemleri devam ettirmesi durumunda, Avrupa Birliği'ne katılımı ile Birlik ile ilişkilerinin olumsuz etkileneceği belirtildi. 

Tehditler bununla da sınırla kalmadı. Kararda, sismik çalışmalar devam ederse, Kıbrıs müzakerelerinin de tehlikeye gireceği kaydedildi. 

Karar Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır tepki gösterdi. "Kararın bizim açımızdan hiçbir geçerliliği yok" diyen Bozkır, Brüksel elçisinin çekileceğini açıkladı. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

peyman boyer :

ah canım benim...gel de sen çektir bakalım... milli devrimci bir hükümet başta olsa, bu kendini bilmezler öyle bir yanıt alırlardı ki, bizlerin buralarda yorum yapmamıza gerek kalmazdı..!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar