Abdullah Gül ilk kez konuştu 17 Haziran 2015, 12:53

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başdanışmanı Ahmet Sever'in yazdığı ve AKP içinde kriz yaratan kitap ile ilgili konuştu. Gül, "Kitabın yayınlanmasına sıcak bakmadığımı Sever'e söyledim. Kitabı benim yazdırdığım algısı oluşturulmak isteniyor." dedi
11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başdanışmanı Ahmet Sever'in yazdığı ve AKP içinde krize neden olan kitapla ilgili konuştu.

NTV yayınına katılan Gül, kitabı kendisinin yazdırdığı iddialarını reddetti. Konunun farklı mecralara çekildiğini savunan Gül, kitap ile ilgili herhangi bir yönlendirme ya da müdahalesinin olmadığını söyledi. 

Kitabın yazılmasına sıcak bakmadığını Ahmet Sever'e aktardığını belirten Gül, "Kitabı benim yazdırdığım algısı oluşturulmak isteniyor. İnancımda, dünya görüşümde sansüre, baskıya yer yok. İfade özgürlüğü gereği kitabın yazılmaması telkinim olmaz" ifadelerini kullandı.

Gül'ün açıklamasında şunları söyledi:

"Daha önceki cumhurbaşkanlarının basın müşavirlerinin görevleri sonrası tecrübeleriyle ilgili kitaplar yazdırdıkları bilinmektedir. Uzun yıllar danışmanlığımı yapan Ahmet Sever de aynı şekilde kendisinin gözlemlerine tanıklıklarına ve çevresinden edindiği izlenimlere dayanan bir kitap yazmıştır. Bu kitabın bazı çevreler tarafından farklı mecralara çekilmeye çalışıldığını üzülerek görmekteyim. Söz konusu kitabın benim tarafımdan yazdırıldığı, dikte ettirildiği, onaylandığı veya aynen görüşlerimi yansıttığı gibi yanlış bir algının kamuoyunda oluşturulması yönünde çaba harcayanlar bulunmaktadır. Bu kitabın hazırlığında herhangi bir yönlendirmem veya müdahalem söz konusu olmadığı gibi kitabın yazılmasına sıcak bakmadığımı Ahmet Sever'e aktarmıştım. Kamuoyunun çok iyi bildiği gibi benim inançlarımda ve dünya görüşümde sansüre, baskıya yer yoktur. kişilerin düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı en büyük hassasiyetlerimden birisidir. Bunun bir gereği olarak danışmanım dahi olsa kitap yazması ya da yazmaması şeklinde bir telkinim olmaz. Bu sebeple hiç kimse bu kitaba farklı anlamlar yüklememeli, buradan farklı siyasi sonuçlar çıkarmamalıdır" 

Yorumlar

mustafa cenap aytepe :

insanları bukadar aptal saymak.....hayret doğrusu biz mısır koçanımışıkta haberimiz yok ama bir insan bir başkasını aptal yerine koyduğu zaman kendi zeka ölçüsüde ortaya çıkar.

ali kılıç :

he he

M. Şahin Erbay :

abd. gül hem kitabın yazılmasına sıcak bakmadığımı söyledim diyor hem de kitabı yazması yada yazmaması için bir telkinim olmadı diyor kendini yalanlıyor.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar