Abdullah Gül karşı çıktı 01 Şubat 2014, 21:31

Türkiye kumpastan çıkışa odaklandı. Hergün taraflardan ve liderlerden açıklamalar yapılıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de sessizliğini İtalya ve dönüş yolunda bozdu.
Gül yeniden yargılamaya karşı çıktı, yaş kuru ayrımı yapılsın istedi.

"Kurunun yanında yaş da yanar deniyorsa, bunlarla tabii ki ilgilenip düzeltmek gerekir"

Yeniden yargılamaya karşı olduğunu bu sözlerle ifade etti Abdullah Gül... Konuşmasının devamında da sistemin bozulmaması gerektiğini vurguladı.

"... Yolları vardır, sistemi bozmadan, karmaşa yaratmadan, sanki kurumlar tamamen yanlışın içindeymiş gibi göstermeden yapmak gerekir"

Gül'ün Özel Görevli Mahkemelerin tamamen kapatılmasıyla ilgili görüşleri de dikkat çekici. Gül'e göre bu mahkemeler görevlerini tamamladı. Bu nedenle de kumpas mahkemelerine artık ihtiyaç yok.

Aslında Cumhurbaşkanı'nın kumpas yargılamalarıyla ilgili görüşlerinin öncesi var. Çünkü Abdullah Gül de Ergenekon tertibinde rol aldı.

Ergenekon tertibinin başlaması için yargıya "savcı bulun, delillendirin" talimatını veren Abdullah Gül'dü. Gül'ün delillendirin dediği konu da Danıştay saldırısının Türk Ordusu ve milli kuvvetlerle ilişkili gösterilmesiydi. Savcı bulunmuş deliller üretilmişti. Bugün adına paralel yapı dedikleri Fethullahçı örgütlenme; Zekeriya Öz-Tuncay Güney-Osman Yıldırım üçgenini kurmuş ve Abdullah Gül'ün talimatıyla tertibin düğmesine başmıştı.

Gül'ün Ergenekon tertibindeki rolünü en iyi anlatan açıklama, Başdanışmanı Ahmet Sever'den geldi. Sever, Vatan Gazetesi'ne verdiği röportajda Ergenekon ve Balyoz tertiplerinin Abdullah Gül sayesinde başarılı olduğunu itiraf etmişti.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar