banner864

Abdullah Gül kumpasın merkezinde 05 Ocak 2014, 09:32

Abdullah Gül, 17 Mayıs 2006'daki Danıştay suikastının hemen ardından Başbakan Yardımcısı ve Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı sıfatıyla Emniyet ve MİT yöneticilerini topladı.
Bu toplantıda Abdullah Gül’ün önüne bir şema kondu. İsmet Berkan’ın yazdığına göre, Abdullah Gül, şu “açık talimatı” verdi: “Bana anlattıklarınızı delillendirip savcıya da anlatın, hepsi yakalansın, yargılansın.” (Radikal, 4 Temmuz 2008)
“Açık talimat”ın içeriği, Ergenekon Operasyonu’nun bütün sırlarını ortaya koyuyor:
- “Delillendirin”
- “Savcıya anlatın”
- “Hepsi yakalansın”
- “Hepsi yargılansın”

Delilleri imal etme talimatı

Ergenekon şeması, sözü geçen toplantıda Abdullah Gül’ün önüne konduğu zaman, “Danıştay saldırısı ile çok sonra İstanbul’da başlayacak olan Ergenekon soruşturması arasında somut bir bağlantı kurulamıyor. Emniyet ilk gün getirip Abdullah Gül’e sunduğu istihbari bağlantıları savcıya sunamıyor, delillendiremiyor.” (İsmet Berkan, “Ergenekon’un Yakın Tarihi (5)”, Radikal, 9 Nisan 2008)

İşte o delilleri imal etme talimatını Abdullah Gül veriyor. Ancak talimat yalnız delil bulmaya yönelik değil, aynı zamanda savcı bulmayı da içeriyor. Burada hayli zorluk çekilmiş. Fethullahçı “güvenlik yetkilileri” Gazeteci Murat Yetkin’e “savcı bulunamıyor” diye yakınıyorlar. (İsmet Berkan, Radikal, 4 Temmuz 2008)

'Aranan savcı bulundu'
En sonunda delili olmayan uydurulmuş suçlamalarla soruşturma yürütecek o “savcı” da bulundu. İsmet Berkan, olayı şöyle yazdı: “Nasıl olduysa İstanbul’da Zekeriya Öz isimli bir savcı bulundu. (…) Bütün bunların 2003 sonu 2004 başında yaşanan darbe girişimleriyle bağını keşfetti.”

“Bulunan savcı”nın CIA ile buluşturulduğu haberi de yine basında yer aldı. Fatih Altaylı, Savcı Zekeriya Öz’ün El Kaide soruşturmasında CIA ekibiyle görüşmeler yaptığını belirtti ve bu görüşmeden sonra Ergenekon savcılığına getirildiğine dikkat çekti.

Aydınlık

Yorumlar

Ali höbere :

Her şey ortada açık ve net bir şekilde açığa çıkmıştır. Milletin Milli ordusuna kumpas kuranlar bellidir. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan bütün yurtseverler derhal saliverilmeli,

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder