banner864

Abdullah Gül'den açılım paketine onay 13 Mart 2014, 14:45

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kamuoyunda demokratikleşme paketi olarak bilinen açılım yasalarını onayladı. Böylece Öcalan'la yürütülen açılım süreci kapsamında PKK'nın bazı istekleri karşılandı. Siyasi partilere farklı Türkçe dışındaki dillerde propaganda yapılabilecek. Farklı dil ve lehçelerde özel eğitim kurumları açılabilecek.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül demokratikleşme adı verilen açılım yasalarını onayladı. Yerel seçimler öncesinde PKK'nın açılım taleplerinden bir kısmı karşılandı.

Gül'ün onay verdiği yasa paketiyle Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerle eğitim ve öğretim yapmak amacıyla özel okullar açılabilecek.

Hem yerel hem de genel seçimlerde Türkçe'nin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde de propaganda yapılabilecek. Ancak bu dil ve lehçeler Bakanlar Kurulu kararıyla tespit edilecek.

Kanunla, köy isimlerinin resen değiştirilmesine yol açan hüküm de kaldırıldı. Böylece köylere, eski isimlerinin geri verilebilecek.

Son dönemde polisin gaza boğduğu toplantı ve gösteri yürüyüşlerine kısıtlama geliyor. Kanuna göre açık yerlerdeki toplantı ve yürüyüşler, ancak güneş batmadan önce yapılabilecek. Kapalı yerlerdeki toplantılar ise saat 24.00'e kadar son bulmak zorunda olacak. O gösterinin yapılıp yapılmayacağıan ise bölgeninen büyük mülki amiri karar verecek.

Siyasi partiler, tüzüklerinde yer almak ve ikiden fazla olmamak kaydıyla eş genel başkanlık sistemini uygulayabilecek. Öte yandan partyilerin devlet yardımı alması için genel seçimlerinde alınması gereken oy oranı da yüzde 7'den yüzde 3'e indirilecek.

Şapka ile Türk Harflerinin Kabulu Hakkındaki Kanunda yasaklanan eylem ve yükümlülüklere aykırı davranmak da suç olmaktan çıkıyor. Türk alfabesinin bütünlüğünü bozacak şekilde x,q,w harfleri kullanılabilecek. Bu düzenlemeyle Cumhuriyetin temeli olan devrim kanunları ihlal ediliyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler
Abdullah Gül

Yorum Gönder