banner864

Acı haber geldi: 4 şehit! TSK'dan açıklama 12 Ekim 2014, 23:07

İzmit'ten Konya'ya gitmek üzere havalandıktan bir süre sonra radar alanından çıkan askerî helikopterin Kartepe'de düştüğü saptandı. Helikopterde bulunan 4 asker şehit oldu.
İzmit'ten Konya'ya gitmek için havalanan ve telsiz irtibatı kesilen S70 SeaHawk tipi askeri helikopter Kartepe mevkiinde düştüğü tespit edildi. Helikopterde bulunan Deniz Pilot Binbaşı Deniz Akdeniz, Deniz Pilot Üsteğmen Çağrı Ceyhan, Astsubay Mehmet Karakaşoğlu ve Astsubay Ömer Burak Öğüt şehit oldu.

Konya'da yapılması planlanan eğitim faaliyetine katılmak için İzmit'ten hareket eden Deniz Kuvvetleri helikopteriyle kalkıştan 7 dakika sonra telsiz irtibatı kesildi.

Helikopterin radardan kaybolmasıyla arama- kurtarma ekipleri alarma geçirildi. Helikopter rotasındaki dağlık bölgeler gözden geçirilirken, iletişimin kesildiği bölgeye ekipler sevk edildi.

Pilota ait cep telefonundan sinyal alınması üzerine arama kurtarma çalışması yürüten Deniz ve Hava Kuvvetlerine ait uçak ve helikopterlerle ve Jandarma birlikleri Kartepe bölgesine ulaştı. Karaardıçlı bölgesine düştüğü tespit edilen helikopterdeki 4 askerimizin naaşına ulaşıldı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada helikopterin düşme nedenin henüz tespit edilemediği, adli tahkikatın başlatıldığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı, Kartepe Karaardıçlı mevkiinde düşen askeri helikopterde bulunan 4 mürettebatın şehit olduğunu açıkladı.

TSK'da yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


"13-17 Ekim 2014 tarihleri arasında Konya'da yapılması planlanan bir eğitim faaliyetine katılmak üzere, 12 Ekim 2014 günü saat 12.18'de, Deniz Kuvvetleri Deniz Hava Komutanlığına (Kocaeli) ait bir adet S-70B Sikorsky tipi helikopter, içerisinde dört kişilik mürettebatı olduğu halde Cengiz Topel Askeri Havaalanından (Kocaeli) havalanmış; ancak saat 12.25'te telsiz irtibatı kesilen helikopterin havadan ve karadan yapılan aramalar sonucunda Kartepe/Balaban Köyü bölgesinde kaza kırıma uğradığı belirlenmiştir.

Helikopterimizin pilotları Dz.Plt.Bnb. Deniz AKDENİZ ve Dz.Plt.Ütğm. Çağrı CEYHAN ile Rad.Astsb.Kd.Üçvş. Mehmet KARAKAŞOĞLU ve DSA Astsb.Üçvş. Ömer Burak ÖĞÜT şehit olmuşlardır.

Şehitlerimize Allah'tan rahmet, Yüce Milletimize, şehitlerimizin ailelerine ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına baş sağlığı dileriz.

Kazanın nedeni Kaza Kırım Heyetinin incelemesi sonucunda belirlenecektir."

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

ALİ KÜRKÇÜ :

üzülmemek eldemi dört ocak daha söndü.hatanin kimde olduğu araştirilmali.bu helikopterlere defalarca bende bindim.son derece titiz bakimlarinin yapildiğini biliyorum .pilotlarimizin ne kadar cesur ve korkusuz olduklarina da şahit oldum kederli ailelere sabir şehitlerimizede tanridan rahmet diliyorum ruhlari şad olsun

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar