banner864

Adanalılardan 'gavat' boykotu 15 Mart 2014, 13:43

Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 91'inci yıldönümünde geleneksel tören alanı yerine Adana Valiliği'nin bahçesinde resmi tören düzenlenirken, İşçi partisi, CHP, MHP, DSP ve Demokratik Kitle Örgütleri bu uygulamaya tepki olarak alternatif kutlama yaptı.

Atatürk'ün Adana'ya gelişi paylaşan: ulusalkanal
Adana Valiliği bahçesine yeni yapılan Atatürk Anıtı önünde düzenlen resmi törene Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, 6'ncı Mekanize Tümen Komutanı Tümgeneral Bahadır Köse ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili MHP'li Hacı Ali Yaşar ve kurum temsilcileri katıldı.

Alternatif Kutlama

Merkez Seyhan İlçesi'ndeki Atatürk Parkı'nda bulunan, daha önceki bazı kutlamalarda hükümete tepkiler gösterilen ve Vali Hüseyin Avni Coş'un bir protestocuya 'gavat' dediği, Atatürk Anıtı önünde aynı dakikalarda düzenlenen alternatif kutlamaya İşçi Partisi, CHP, MHP, DSP ve, Demokratik Kitle Örgütleri yöneticileri ile üyeleri de katıldı.
İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende katılımcılar anıta çelenk koydu. Resmi törenin Adana Valiliği bahçesinde düzenleneceğinden haberdar olmayan bazı üniformalı askerler, Atatürk Anıtı önüne gelirken, uyarılar üzerine alandan ayrıldı.

Atatürk Parkı'nda gergin törenler

Adana'da bugüne kadar bütün anma ve kutlamaların yapıldığı ve tören alanı olarak bilinen Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı 1935 yılında yapılmış, Atatürk de Türkiye'de ilk kez kendi heykelini burada görmüştü. Adana'nın geleneksel tören alanı olan Atatürk Parkı'ndaki anıt önünde geçen yıl kamuoyunda büyük yankı uyandıran protestolar oldu.
Adana Vali Hüseyin Avni Coş 21 Haziran 2013'de Gezi Parkı eylemlerinin yapıldığı Atatürk Parkı'nda çevik kuvvet polislerine tavuklu pilav dağıttı. Coş, etkinliği izleyen ve "Vali pilav dağıtıyor dediler doğru mu?" diye soran bir kadına ise, "Pilav dağıtmak için senden izin mi alacağım. Sen kimsin, haddini bil, terbiyeli davran" diye çıkışmıştı.

Rozet krizi

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için Atatürk Parkı'nda Türk Bayraklı rozet dağıtılması ve bu amaçla stant kurulması nedeniyle Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'a tüm protokolün önünde tepki gösterince ikili arasında tartışma çıktı. Coş, Aldırmaz'a "Büyükşehir Belediyesi senin babanın çiftliği değil", Aldırmaz da Coş'a, "Bana bak Vali isen Valiliğini bil" diyerek sert uslupla birbirlerine çıkışmışlardı.
Protestoculara “gavat” demişti

Atatürk Parkı'nda geçtiğimiz 10 Kasım'da Atatürk'ü anma töreninde, Ak Parti ve Başbakan aleyhinde sloganlar atan kalabalık, Vali Coş'u yuhalayıp, 'AKP'li Vali istemiyoruz' diye bağırdı. Bu sırada kalabalıktan, 'Allah belanı versin' sesi duyuldu. Vali Coş da, bağıran gruptan bir kişiyi işaret edip, "Allah belanı versin diyen o gavatı al" diye bağırdı. Coş'a hakaret edildiği ve tehditte bulunulduğu iddiasıyla şikayetçi olduğu stajyer avukat 23 yaşındaki Mustafa Onur K. ile üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Sezer Z.'nin, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle haklarında dava açıldı. Vali Coş'un 'Alın o gavatı' ifadesini kullanması nedeniyle savcılıkça başlatılan soruşturma ise henüz sonuçlanmadı.

ulusalkanal.com.tr
 

Yorumlar

Cavit Tetik :

ben başbakan olsam, beni oylarıyla başbakan yapmış halkıma gavat diyen bir adamı görevde tutmam.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar