banner864

Agos gazetesi İşçi Partisi'ne tazminat ödeyecek 05 Mart 2014, 15:28

Agos Gazetesi İşçi Partisi'ni hedef alarak yazdığı yazı nedeniyle tazminat ödemeye mahkum oldu. Agos yazarı Rober Koptaş 2011 yılında yazdığı "İP'ye destek utancı" yazısıyla İşçi Partisi'ni saldırgan bir üslubla hedef almıştı. İşçi Partisi'nin gazete hakkında açtığı tazminat dava sonuçlandı. Mahkeme, Agos Gazete'sini ağır saldırı teşkil eden ifadeleri nedeniyle 3 bin tl tazminat ödemeye mahkum etti.
 Agos Gazetesi'nin 26.08.2011 tarihli nüshasında yayınlanan "İP'ye destek utancı" başlıklı Rober Koptaş imzalı yazıda İşçi Partisi'nin kişilik haklarını hedef alan, ağır saldırı teşkil eden ifadeler nedeniyle açmış olduğumuz davada; Agos Gazetesi, İşçi Partisi'ne tazminat ödemeye mahkum edildi.

18.08.2011 tarihinde İşçi Partisi, Aydınlık Gazetesi ve Ulusal Kanal'a Ergenekon Davası kapsamında düzenlenen operasyon sonrasında Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Alper Taş tarafından gerçekleştirilen destek ziyareti ve basın açıklaması ile ilgili olarak Agos Gazetesi'nde Rober Koptaş tarafından kaleme alınan dava konusu yazıda;

"...yıllardır her türlü manipülasyonla, her türlü yalanla, her tür pis ilişkiyle demokratlara ve devrimcilere karşı tetikçilik yapan, aydınları hedef gösteren, derin devletin cephaneliği olarak hizmet gören bir 'siyasi' harekete, sol adına, demokratlık adına sahip çıkmak, onunla birlikte hareket etmeye kalkışmak, kamuoyuna bu yönde çağrıda bulunmak, vicdan ve izanla bağın ne kadar koptuğunu gösteriyor...

İşçi Partisi gibi bir karanlık odağa yönelik gözaltıların hukuki mesnetini sorgulamadan, alelacele dayanışma ilan etmek, o örgütle birlikte hareket etme çağrısı yapmak, en hafif tabirle, sapla samanı birbirine karıştırmak değil de nedir?
Hukukun dolambaçlı yollarını bir yana bırakalım, ama siyaseten Ergenekon çetecileriyle, derin devletle ilişkili olduğu su götürmeyen bir harekete destek çıkmak, ÖDP'yi de o pisliğin uzantısı haline getirmez mi?" ifadelerine yer verilmişti.

İşçi Partisi'ni hedef alan, işbu gerçek dışı ve ağır saldırı teşkil eden ifadelerden dolayı açmış olduğumuz tazminat davasında, davanın görüldüğü mahkemece talebimiz kabul edilerek 04.03.2014 tarihinde verilen karar ile Agos Gazetesi tazminat ödemeye mahkum edilmiştir.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar