banner864

AİHM, Perinçek-İsviçre Davası'nda önemli gelişme 04 Haziran 2014, 10:43

İsviçre, İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek'in, Ermeni soykırımı yalanını bozguna uğratan AİHM kararını temyize götürdü. Mahkeme, "soykırım yoktur" kararını temyiz eden İsviçre'nin başvurusunun gündeme alınmasına karar verdi.

Mahkemenin bu kararı, usule ilişkin bir ön inceleme niteliği taşıyor. Yani temyiz gerekçelerinin haklı bulunması anlamına gelmiyor. İlk derece mahkemesi niteliği taşıyan 5 yargıçlı kurulun verdiği bu kararın ardından Perinçek ve avukatlarına temyiz başvurusu hakkındaki görüşleri sorulacak.

Eğer bu kurul, temyiz başvurusunu kabul ederse, dosya temyiz kararını verecek olan 17 üyeli Büyük Daireye gidecek. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bağlı Büyük Daire, daha sonra kesin kararını açıklayacak. AİHM'in Perinçek-İsviçre Davası'nda verdiği "Soykırım yoktur" içerikli kararın temyiziyle ilgili kesin hüküm ise 5 Kasım'da verilecek. Perinçek'in avukatı Mehmet Cengiz, kararla ilgili kendilerine henüz bir tebligat yapılmadığını açıkladı.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan da açıklama geldi. Dışişleri temyiz başvurusunun siyasi amaçlarla yapıldığını vurguladı. Bakanlık Sözcüsü, "İsviçre, tamamen siyasi saiklerle davayı Büyük Daire’ye taşımıştır" dedi.

Açıklamada, temyizde AİHM'de alınan ilk karardan farklı bir sonucun çıkmayacağı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "17 Aralık 2013 tarihli karardan farklı bir sonucun çıkması düşünülemez. Böylelikle bir kez daha, tarihin ve hukukun siyasileştirilmesine yönelik girişimlere karşı gerekli cevap verilmiş ve demokratik toplumların yapıtaşı olan ifade özgürlüğünün teminat altında olduğu kuvvetli bir şekilde teyit edilmiş olacaktır." denildi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

muharrem elçi :

kazanılmış bu davayı kösteklemek isteyecek dahili bedhahlara dikkat etmeliyiz.mustafa kemal atatürk uyarmıştı bu konuda.sadece harici değil dahili bedhahlarımızında olacağını ileri görüşlülüğüyle bizlere iletmişti.

yılmaz ERGÜL :

birlik beraberlik sakızını ağızlarından düşürmeyen, bu konuda balon üstüne balon uçuranların tekmilinin birden doğu perinçek'in yanında yer almak zamanıdır ve bu ulusal bir zorunluluktur. uluslararası her sorunu kaybeder konumdayız, bari bu kazanılmış olanı kaybetmeyelim ve yeniden ulus olarak kenetlenelim. alo parlamentodakiler, parlamento dışındakiler, sivil toplum kuruluşuyuz diye salınanlar, ey ulus bireyleri bu konuda sesinizi duyurun artık!

Ataturk1 :

isvicre bizi sasirtmistir, soykirim davasinda isvicre'nin tuttugu taraf belli olmustur. taraflarini acikca belli ettikleri icin isvicre'ye tesekkur ederiz. saygilarimizla

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar