banner864

AİHM'den 'Gazetecilik' kararı 08 Temmuz 2014, 11:30

Yaklaşık bir yıl hapis yatan gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yaptığı "hak ihlali" başvurusunda karar çıktı. Gazetecilik temelli davada Şener ve Şık'ı haklı bulan Mahkeme "ifade özgürlüğünün kısıtlanması" ve "güvenlik ihlali" gerekçesiyle iki gazeteciye manevi tazminat ödenmesine hükmetti.
Gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener'in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yaptığı başvuruda karar çıktı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, yaklaşık birer yıl tutuklu kalan Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın yaptığı "hak ihlali" başvurusunu karara bağladı.

Mahkeme, "Somut delil olmaması" ve "gerekçeleri açıklanmadan" tutukluluk halinin devamına yönelik kararlar verilmesi nedeniyle başvuru yapan Şener ve Şık'ı haklı buldu.

AİHM "ifade özgürlüğünün kısıtlanması" ve "güvenlik ihlali" çerçevesinde Nedim Şener'e 20 bin Euro, Ahmet Şık'a ise 10 bin Euro manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Karar üzerine açıklama yapan Nedim Şener, davanın "temel olarak gazetecilik davası" olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

Şener, "Mahkeme başvurumuzu tutukluyken, Başbakan Erdoğan'ın 'kitap bombadır' ifadesini söylediği dönemde kabul etmişti. Bu karar, gazeteciliğin teröristlik olmadığını, kitabın da bomba olmadığını gösteren bir karardır" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar