banner864

AİHM'den 'zorunlu din dersi' kararı 16 Eylül 2014, 17:22

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, zorunlu din dersi uygulamasına son verdi. Kararı Başbakan Ahmet Davutoğlu değerlendirdi. Davutoğlu, "Bazı ülkelerde öğrenciler kiliselere götürülüyor. Şimdi bütün bu uygulamaları gözardı edip de Türkiye'de bunu bir dini baskı aracı gibi yansıtma çalışmalarını kabul etmemiz mümkün değil" dedi.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, zorunlu din dersi uygulamasına son verdi. Kararı Başbakan Ahmet Davutoğlu  değerlendirdi. Davutoğlu, "Bazı ülkelerde öğrenciler kiliselere götürülüyor. Şimdi bütün bu uygulamaları gözardı edip de Türkiye'de bunu bir dini baskı aracı gibi yansıtma çalışmalarını kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine karşı 14 Türk vatandaşın 2011’de açtığı dava ile ilgili kararını açıkladı. Mahkeme,  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin eğitim hakkıyla ilgili maddesinin ihlal edildiğine hükmetti. Oy birliğiyle alınan kararda, Türk hükümetinden “zaman geçirmeden öğrencilerin zorunlu din ve ahlak kültürü derslerinden muaf tutulmalarını sağlayacak yeni bir sisteme geçmesi” istendi.

Kararda, Türkiye’de din ve ahlak kültürü kitaplarının içeriğinde yapılan son değişikliklerin “yetersiz” olduğu belirtildi. Devletin dini konularla ilgili düzenlemelerde “yansız ve tarafsız olma yükümlülüğü” hatırlatıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu , Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını değerlendirdi.

Bazı ülkelerde öğrenciler kiliselere götürüldüğünü söyleyen Davutoğlu, hiçbir insana dini gerekçelere baskı uygulanmadığını belirtti.

Alevi Bektaşi Federasyonu da hükümete seslendi.  Federasyon, "Zorunlu din dersi işkencesi son bulsun" çarısında bulundu.


ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar