banner864

Ak Saray'ı asker koruyacak 02 Ocak 2015, 17:42

3 yıl önce Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile milli saray ve köşkleri koruma görevini polise bırakan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, görevi yeniden devralıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile Muhafız Alayı'na bağlı bir tabur, Ak Saray çevresine konuşlandırılacak.
Atatürk Orman Çiftliği arazisine yapılan Ak Saray'ı, asker koruyacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde yer alan askeri taburun görevine, 3 sene önce son verilmişti. 18 Aralık 2011 tarihinde kabul edilen değişiklik ile Meclis bünyesindeki bütün bina, tesis, eklenti ve arazileri koruma görevini askeri tabur, polise devretmişti. Yani, Atatürk'ün emriyle, kurulan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na bağlı tabur AKP tarafından lağvedilmişti.

Düzenleme 3 yıl sonra yeniden değiştirildi. Vatan Gazetesi'nin haberine göre;  3 yıl önce Meclis'ten çıkartılan askeri tabur yeniden yapılandırılacak. Tabur, Ak Saray'da göreve başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile Muhafız Alayı'na bağlı bir tabur, Ak Saray çevresine konuşlandırılacak.

Askerler, sadece Ak Saray'da değil 3 yıl önce polise devrettiği milli Saray, köşk ve kasırlardaki nöbetine de geri dönecek. Taburdaki askerlerin sayılarının da 800 ila 900 civarında olacağı belirtiliyor. 

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar