banner864

AKP Barzani anlaşması havada kaldı 21 Nisan 2014, 17:47

Irak merkezi yönetimi devre dışı bırakılarak Barzani ile imzalanan petrol sözleşmesi yapan AKP hükümetini zora girdi. Uluslarası anlaşmalar gereği Barzani yönetiminden alınan petrol satılamadı. Petrolün depolandığı 2 buçuk milyon varillik tanklar ise kapasitesinin sınırına dayandı. Hükümet umudunu Irak merkezi yönetimi ile Barzani yönetiminin anlaşmasına bağladı.
Ceyhan'daki petrol depolama tesisleri kapasitesinin sınırına dayandı, Irak merkezi hükümetini devre dışı bırakarak Barzani ile petrol sözleşmesi yapan AKP hükümeti ortada kaldı. Uluslarası anlaşmalar gereği Barzani yönetiminden alınan petrol satılamıyor.

Türkiye'nin Barzani yönetimiyle yaptığı sözleşme gereği Kuzey Irak'ta çıkarılan petrol, boru hattından akıtılarak Ceyhan'daki iki petrol tankında depolandı.

Ancak Irak merkezi hükümeti, uluslararası anlaşmaları gündeme getirdi ve Türkiye'nin fiili olarak petrolü alsa da satamayacağını belirtti.

Bağdat'ın sert tepkisi üzerine Barzani yönetiminden alınan petrol piyasaya sürülemedi. 2 buçuk milyon varillik depolama kapasitesi olan tanklar sınıra dayandı. Petrol hükümetin elinde kaldı.

3 gün önce Türkiye'ye gelen Kuzey Irak Bölgesel yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani'nin, Başbakan Tayyip Erdoğan ile bu konuyu görüştüğü öğrenildi.

AKP'nin şimdi tek umudu Irak merkezi hükümeti ile Barzani yönetiminin anlaşması.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder