banner864

AKP-Barzani-İsrail ittifakı 01 Temmuz 2014, 18:27

Başbakan Erdoğan'ın Başkanlık planları ile Irak'ı bölmek için fırsat kollayan Bölgesel Kürt Yönetimi Mesud Barzani'nin bağımsızlık planı bir kavşakta buluştu. Aynı günde Erdoğan Fedarasyonun kapılarını açan Başkanlık konuşması yaparken Barzani bağımsızlık istedi. Geçen bir hafta boyunca hem AKP'den hem de İsrail'den "Kürdistan kurulusa tanırız" şeklinde açıklamalar gelmişti.
ABD ve İsrail'in siyasi hedefleri doğrultusunda planlanan Ortadoğu'ya İkinci İsrail Devleti kurma planı bir günde çıplak gözle görülür hale geldi.

Başbakan Erdoğan Türkiye'yi federasyona götürecek Başkanlık sistemine geçme konusunda net mesajlar verdi. Barzani cephesinden de bağımsızlık açıkaması geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, "Gerçek öyle görünüyor ki bağımsız bir Kürt devleti engellenemeyecektir" dedi.

Mesud Barzani önümüzdeki aylarda bağımsızlık referandumu yapacaklarını ve bağımsızlık isteklerini gizlemeyeceklerini dünyaya ilan etti. Aynı gün Erdoğan, Barzani'nin de dahil olduğu açılım sürecini her ne pahasına olursa olsun sürdürme mesajı verdi.

Erdoğan açılım sürecini Barzani'yi de kapsayacak şekilde genişletmişti. 16 Kasım 2013 tarihli Diyarbakır buluşmasında Barzani'ye devlet protokolü uygulandı. Böylece "Kürdistan" adı altında kurulması hedeflenen İkinci İsrail Devleti süreci hız kazandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçen günlerde Irak'ın kuzeyinde bir Kürt devleti kurulmasını desteklediklerini söylemişti. Bu sözlerin ne anlama geldiği Almanya'da bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'a soruldu. Lieberman; "Gerçek öyle görünüyor ki bağımsız bir Kürt devleti engellenemeyecektir" dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de dış basına son iki haftada verdiği röportajlarda bağımsız Kürdistan'ı tanıyacaklarını ifade etmişti.

Sürecin temel taşlarından olan Irak petrolleri ise AKP ve Barzani arasındaki yasadışı bir anlaşma üzerinden yine son bir aylık zaman zarfı içerisinde İsrail'e satıldı. Irak Merkezi Yönetimini'nin şiddetle itiraz ettiği petrol sevkiyatı IŞİD'in 5 Haziran'da başlattığı saldırı sonrasında yaşanan kaos ortamında başladı. IŞİD Irak'a vurdukça Barzani Türkiye üzeridnen petrol sattı, IŞİD Irak'a vurdukça Ortadoğu'daki İkinci İsrail devletinin sınrıları belirginleşti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Birleşin Bu Adamdan Kurtulun ! Tek Yol BU :

birleşin bu adamdan kurtulun ! tek yol bu

lale akcan :

ülkeden, devletten kimse bu gidişe dur demiyor. sonucuna da katlanacağız.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder