banner864

AKP'de kazan kaynıyor 20 Haziran 2015, 18:02

Hükümet için kim kiminle koalisyon yapacak? AKP'de koalisyon kararını Davutoğlu mu yoksa Erdoğan mı verecek? Ankara'da AKP kulislerinde bu soruların yanıtı aranıyor
Ankara'da kaolisyon trafiği yaşanıyor. Resmi görüşmeler başlamasa da partiler alt kadrolar aracılığıyla koalisyon diplomasisini yürüterek nabız yokluyor.

Kulisleri en harekeli parti AKP. Zira, bir yandan temaslar sürerken diğer yandan da seçenekler politikalar masaya yatırılıyor.

Aydınlık Gazetesi'nin haberine göre, AKP'de öncelikli konu koalisyon kararının kimin vereceği.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu'na rağmen seçim kampanyasında oynadığı rolü koalisyonda da devam ettirmek istiyor. Amaç, kendisini garantiye almak ve partideki ağırlığını korumak.

Davutoğlu ise Erdoğan'ın tutumundan rahatsız. Davutoğlu safındaki isimler de rahatsızlığını kulislerde dillendirmiş durumda.

Hangi partiyle koalisyon yapılacağı konusunda da parti ikiye bölünmüş durumda. İlk başlarda AKP-MHP ortaklığı fikri ağır basıyordu. Ancak AKP'nin öncelikler listesinin başına açılım ve yeni anayasayı yazması bu ihtimali neredeyse imkansız kılıyor. Partinin önemli isimleri açılım ve yeni anayasaya sıcak bakan CHP seçeneğine yöneliyor. Şayet CHP kanadından itirazlar gelirse de bunun HDP ile takviye edileceği fikri öne çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanlığı seçimlerinden önce yani 24 Haziran'da Davutoğlu'na hükümet kurma yetkisi verecek. Erdoğan'ın bu hamlesi "koalisyon için zaman kazanma" olarak değerlendiriliyor.

Partideki tedirginliğe neden olan diğer konu da açılım ve Suriye politikası. Bazı yöneticiler, ABD'nin tavrı ve sınırdaki tehlike nedeniyle partinin açılımının altında kalacağını düşünüyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar