banner864

AKP'de liste savaşları 01 Nisan 2015, 13:23

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekili adaylığı için Başbakan Davutoğlu'na 70 ismi sen yaz" dedi. Bu iddiayı, Aydınlık Gazetesi yazarı Rafet Ballı köşesine taşıdı. Ballı, bu sayının 550 milletvekilinin bulunduğu Meclis'te yüzde 14 oranına denk geldiğini hatırlattı. Hangi tarafın kazanırsa kazansın depremin daha da büyüyeceğini belirtti. "Seçim sonucu ne olursa olsun Başkanlık rafa kalkar" dedi.
 Genel seçimler yaklaştı, AKP'de liste savaşları kızıştı. Ak Saray'da özel bir ekibe seçim listesi hazırlatan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başbakan Ahmet Davutoğlu'na "70 ismi sen yaz" dediği iddia edildi.
İddiayı, Aydınlık Gazetesi Yazarı Rafet Ballı köşesine taşıdı. 

Bir: Kavga ciddi.
Ateşkes: Kısa ömürlü.
Öngörü: Listeyi kimin yazacağı önemli değil.
(...)
Ankara'daki iddia: “Tayyip Bey, Ahmet Bey'e demiş ki, 70'ni de sen yaz.”
TBMM toplamı 550.
Bu hesapça: Davutoğlu'nun kontenjan hakkı % 14.
Tabii, bir de sıra meselesi var.
70 isim nerelere yazılacak?
Seçilecek yerlere mi, bilinmiyor.

Rafet Ballı'ya göre, kimin listesinin kazanacağına dair bir öngörü yok. Eğer Davutoğlu'nun listesi kazanırsa "Tayyip'siz AKP" projesi yola çıkar. Tarafsız gibi görünen milletvekilleri güçlünün yani Davutoğlu'nun yanında yer alır ve "Başkanlık" rafa kalkar. Bu durumda başarı çıtası "Başkanlık" olan Erdoğan da "Başarısız" sayılır. Erdoğan'ın dediği olursa da Bülent Arınç, Hüseyin Çelik gibi isimler çoğalır. İtirazlar, suçlamalar, kopmalar artarak devam eder. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar