banner864

AKP ile 10 kat arttı! 19 Aralık 2014, 16:11

İmam hatipli sayısı 11 yılda 10 kat arttı. İmam hatip ortaokul ve liselerinin sayısı 2 bini buldu. İmam hatiplerin öğrenci sayısı da 700 bini aştı.
 Son 11 yılda İmam hatipler çığ gibi büyüdü. Bilim Akademisi'nin hazırladığı rapor dinin eğitimdeki ağırlığını gözler önüne serdi.

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın hazırladığı ‘Gençlerin Potansiyeli ve Din Eğitimi: İmam-Hatipler ve Din Dersleri’ raporunda imam hatip sayıları yer aldı.

AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında Türkiye’de 450 imam hatip lisesi ve bu okullarda 71 bin 100 öğrenci vardı. 2013’te ise imam hatip ortaokul ve liselerinin sayısı 2 bini buldu. İmam hatiplerin öğrenci sayısı 10 kattan fazla artarak 714 bin 135’e ulaştı.

Raporda Liseye geçiş ve üniversiteye girişteki sınavlarda din derslerinden de sorular sorulduğu hatırlatıldı. Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, "Bu durum imam hatip öğrencilerine haksız avantaj sağlamakta; diğer öğrencilerde din içerikli derslere teşvik edilmekte" dedi.

Çocuktaki soyut düşünme ve sorgulayıcı yaklaşımın 12 yaş ve üstünde geliştiği belirtilerek, "Daha küçük yaşlarda verilen dinî bilgiler ancak yasaklar şeklinde algılanır" denildi.

Raporun sonuçlarını değerlendiren Prof. Dr. Kağıtçıbaşı, eğitimin kalite sorunu yaşadığı görüşünde. Kağıtçıbaşı, Matematik, fen bilgisi, dil gibi derslere ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

semih yiğit :

hayatı sorgulamayan, az eğitimli, en az 3 çocuklu ailelerden oluşan bir toplum ile hedef 2023 değil 2043 bile olabilir, dünyanın en mutlu, gelişmiş toplumları din eksenli imam hatip okullarından yetişmedi ama sistemden beslenen aileler çocuklarını bu yolda kurban ediyor.

lale akcan :

bir zamanlar köy enstitüleri vardı. türkiye çağdaş dünyada yerini alıyordu. bu gün ise ortaçağa tam olarak girdik.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar