banner864

AKP ile CHP arasında görüşmeler başladı 10 Haziran 2015, 12:43

Seçimin ardından gündeme gelen koalisyon seçenekleri için görüşmeler sessizce başlatıldı. Bu kapsamda AKP ile CHP arasında ilk temas sağlandı. Yapılan ön görüşmede, iki parti arasındaki koalisyonun açılım sürecinde olumlu gelişmeler sağlayacağı vurgusu yapıldı. Aynı zamanda hem AKP, hem de CHP'nin MHP'nin kapısını çaldığı öğrenildi.
7 Haziran milletvekili seçimi sonrasında masaya konulan koalisyon seçenekleri için partiler ilk adımlarını attı. Henüz resmi olarak hükümet kurma görevi kimseye verilmedi ancak parti yönetimine yakın isimler ön görüşmeler yapmaya başladı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, en ideal fikrin AKP-CHP koalisyonu olduğunu düşünen bazı siyasiler iki parti arasında ilk teması sağladı. Parti liderlerine de yakın olan bu isimler, olası sorunları da önceden görmeye çalışıyor.

İddiaya göre kurmaylar, AKP-CHP koalisyonunun açılım sürecinde olumlu sonuçlar vereceğini, Kürt sorununa bakış açılarının farklı olmadığını dile getiriyor. Yolsuzluklar ve 4 bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi isteği ise "sıkıntılı başlık" olarak değerlendiriliyor.

Görüşmeler, AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun resmi turlara başlamasından önce birkaç kez daha yapılacak. Liderlere aktarılacak olan görüşmeler resmi temaslara zemin hazırlayacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın böyle bir koalisyon olasılığına takınacağı tavır da AKP-CHP koalisyonunda belirleyici olacak. CHP’nin “Erdoğan’sız AKP" talebinin en önemli tıkanma noktası olacağı endişesi yaşanıyor.

AKP ve CHP'nin, bir diğer yandan da MHP ile temasa geçtiği iddia edildi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP'nin dışarıdan desteklediği CHP-MHP koalisyonunu işaret etmesinin ardından iki partinin kurmayları da nabız yokladı.

İki partinin Cumhurbaşkanı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kampanyasında görev üstlenen bazı CHP’liler, MHP’nin kapısını çaldı. Dün başlayan temaslar kapsamında Ekmeleddin İhsanoğlu ile de görüşüleceği belirtildi. ‘Ön görüşmelerin CHP’nin dün toplanan MYK’sında da ele alındığı öğrenildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

hasan :

türk milleti abd planlarına geçit vermeyecek

s.erhan :

4 bakan olayı tabi ki sıkıntılı olacaktır, 4 bakan pramidin 4 alt kenarı, tepeye giden yol o kenarlardan geçiyor.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar