''AKP ile perspektifimiz farklı'' 07 Nisan 2014, 18:13

Dışişleri'ndeki gizli Suriye toplantısıyla ilgili Amerika'nın açıklaması geç de olsa geldi. Amerika'nın Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, toplantının ifşa olmasını olduça rahatsız edici buldu. Ricciardone, "AKP Hükümetinin de bizim de Suriye stratejimiz aynı, perspektifimiz farklı. Kimse botlar yere değecek şekilde askeri müdahaleye taraftar değil" diye konuştu.
Türkiye gündemine bomba gibi düşen Suriye ses kaydıyla ilgili Amerikan'dan ilk resmi değerlendirme yapıldı.

Hürriyet Gazetesi'ne konuşan Amerika'nın Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin ilk sözü "çok rahatsız edici" oldu. Ancak, Amerikan elçisinin rahatsız edici bulduğu husus, en üst düzey hükümet yetkililerinin katıldığı bir toplantının gizliliğinin sağlanamaması oldu.

AKP Hükümeti'nden gelen açıklamalarına güvendiklerini söyleyen Ricciardone, "Bizim bakış açımızla, Dışişleri Bakanlığı veya Genelkurmay'dan yapılan açıklamaların içeriği çok yakın. Türk Ordusu'nu gereksiz şekilde Suriye krizine sokmak için Türk Hükümeti'nin suni ya da yanlış bir bahane üreteceğine inanmıyorum. Davutoğlu'nun açıkladığı hakikatleri ve anlamını sorgulamak için hiçbir nedenim yok" dedi.

"Suriye konusunda Türkiye ile stratejimiz aynı, perspektifimiz farklı"
diyen Ricciardone, TSK'nın her gün, AKP Hükümeti'nin ise sık sık Suriye ile ilgili Amerikalı yetkililerle görüştüğünü açıkladı.

Amerika olarak Suriye'deki savaşçıları desteklediklerini belirten Ricciardone, her iki ülkenin de botlar yere değecek şekilde Suriye'ye askeri bir müdahaleye karşı olduğunu söyledi.

Ricciardone'ye, PKK'nın özerklik inşası da soruldu. Amerikan elçisi, bu soruya, "Biz Türk Hükümeti'ni de Kürt liderlerini de hem cesaretlendiriyor hem de destekliyoruz" diye yanıt verdi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar