banner864

AKP'li belediye yeşil alanı ranta açıyor! 01 Nisan 2015, 10:24

Hatay’da Merkez ilçeye yani Antakya’da hayırsever tarafından yeşil alan kalması koşulu ile bağışlanan arazi AKP’li belediye tarafından 31 Mart 2015 tarihinde ihaleye çıkarılıyor.
Hatay'da hayırsever tarafından yeşil alan kalması koşulu ile bağışlanan arazi AKP'li belediye tarafından yarın gerçekleşecek ihale ile imara açıyor. Hatay'ın Büyükşehir statüsüne alınmasının ardından geçen dönem Antakya Belediye Başkanlığı'na yeşil alan kalma koşulu ile bağışlanan arazideki park yeni dönemdeki AKP'li Antakya Belediye Başkanlığının kararı ile söküldü. Sabah 07.30 sıralarında parka gelen dozerler yeşil alanı tahrip ederken mahalle sakinlerinin çağrıları yanıtsız kaldı. Antakya Belediyesi tarafından alınan karar ile arazinin satış ihalesinin 31 Mart günü yapılacağı öğrenildi.

Mülkiyeti Antakya Belediyesi'ne ait yeşil alan olan Saraycık Mıntıkası 1812 ve 1813 nolu parsellerin Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri tarafından dozerlerle yıkılması Saraykent Mahallesi sakinlerini ayaklandırdı.

Yıkılan Mahallede oturan Türk Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Recep Tuncay Yıkılan parkın içerisinde mahalle sakinleriyle birlikte basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay; "1983 yılında hayırsever vatandaşımız Mustafa Tansu tarafından 'yeşil alan' olarak bırakılan bu bölge, Antakya Belediyesitarafından imar tadilatı yapılarak satışa çıkarılmıştır. Yargıtay'ın 1973 tarih ve 1971/1-24, K.1973/524 sayılı kararı ile böyle bir durumda taşınmaz hukuki olarak eski mülk sahibi olan bizlere iade edilmek zorundadır. Bizlerde yaklaşık 2 yıldır fiili olarak yapılmış ve kısmi olarak hizmet verdiği halde 28.03.2015 Cumartesi günü saat 7.30 civarındaAntakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri tarafından parkımızın yürüyüş yolları sökülmüştü. Acı olan şu ki; görevi park ve bahçe yapmak olan Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü parkımızı yıkmıştır. Bu alanın 31.03.2015 Salı günü Antakya Belediyesitarafından satış ihalesi yapılacaktır. İhalenin engellenmesi amacıyla Hatay Valiliği'ne yapmış olduğumuz müracaatımızın dikkate alınacağından hiç şüphemiz yoktur. Antakya Belediyesi'ni bu hukuksuz uygulamadan vazgeçmeye ve yıkılan parkımızı tekrar yapmaya davet ediyoruz." dedi.

PARK YEŞİL ALAN OLARAK KALMALIDIR
Yıkılan parkın yerini Antakya Belediyesi'ne yeşil alan olarak bağışladığını belirten hayırsever Mustafa Tansu ise "1983 yılında dönemin Belediye Başkanı Mahmut Alpagot'a yeşil alan olarak Antakya Belediyesi'ne bağışladım. Daha sonraki dönemlerde gelen belediye başkanları tarafından imar tadilatı yapılarak parsel olarak değiştirilmiş. Son döneme kadar göreve gelen Antakya Belediye Başkanları tarafından da yeşil alan olarak kalmıştır. Bir önceki dönem Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş döneminde de yeşil alan olarak kalmıştır. Bu geçen zaman içerisinde geçtiğimiz cumartesi günü sabah saat 7.30 civarında bu parkımız dozerlerle tahrip edilmiştir. Parkın tekrar yeşil alan olarak kalmasını Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'den rica ediyoruz." diye konuştu.
İhalenin yapıldığı tarihte mahalle sakinleri belediye binası önünde olacağını belirttiler.

Hüseyin Güler

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar