AKP Meclis’e türban baskınına hazırlanıyor 21 Ekim 2013, 10:27

AKP, TBMM Genel Kurulu’na türbanla girilmesi için baskına hazırlanıyor. Hacca giden kadın vekillerin Genel Kurul'a türbanlı girmeleri gündemde. MHP ve BDP’nin sessiz kalacağı söyleniyor
Zihni Erdem / Ankara

AKP’nin, Anayasaya Mahkemesi’nin kararına rağmen kamuda türban takılmasını serbest bırakmasından sonra, şimdi de milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu’na türbanla girmesi için hazırlık yaptığı öğrenildi. AKP’nin, TBMM’ye türban baskını yapması halinde partilerin alacağı tutum tartışılırken MHP ve BDP’nin buna sessiz kalacağı, CHP’de ise bölünme yaşanacağı öne sürülüyor.

Oldubitti planı!

Genel Kurul'a türbanla girilmesi konusunda partide iki fikir var. Bir grup AKP’li, kurban bayramında Hacca giden bayan milletvekillerinin dönüşte başlarını kapatmak istemeleri halinde Genel Kurula türbanlı girebileceklerini savunuyor. TBMM Genel Kurulu’nda türbanın serbest olması için bunu bir vesile olarak kullanılmasını ve oldubitti ile yasağın kaldırılmasından yana.

Son karar Erdoğan'ın

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in temsil ettiği AKP’liler ise TBMM İçtüzüğü’nde yapılacak değişiklik sonrası milletvekillerinin türban takmasının doğru olacağını düşünüyor. Şahin, bu konudaki sorulara verdiği yanıtta, “Zannediyorum bayramdan sonra içtüzükte bir değişiklik gündeme gelebilir. Böyle bir gündem, Meclis’in çalışacağı dönem içerisinde önümüze gelirse, bizim mutlaka bu konuda hanımların kılık kıyafetiyle ilgili bir düzenlemeyi Meclis Genel Kurulu’ndan geçirmemiz, buna bir yasal statü kazandırmamız, bu konudaki itirazları önemli ölçüde azaltacaktır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Bu konuda kesin kararı Başbakan Erdoğan verecek. Erdoğan’ın kurmaylarıyla konuyu tartıştığı ancak kararını henüz açıklamadığı öğrenildi.

Çiçek türbandan yana

Milletvekillerinin türbanla Genel Kurul'a girmeleri konusu ilk kez 3 Ekim’de TBMM Başkanı Cemil Çiçek’le yapılan toplantıda gündeme geldiği belirlendi. CHP’li TBMM İdare Amiri Malik Ejder Özdemir, Aydınlık’a yaptığı açıklamada, “Meclis açıldıktan sonra yaptığımız toplantıda Başkanlık Divanında bu konu tartışıldı. Başkan Çiçek içtüzükte bir engel olmadığını söyledi. Ben itiraz ettim. Bugüne kadar niye türbanla girilmediğini, yaşanan olayları hatırlattım. Madem engel yoktu yaşananların, Merve Kavakçı olayının ne olduğunu sordum. TBMM Başkanı olarak kendisinin bu tür açıklamalarının doğru olmadığını, ciddi gerginliklere yol açacağını söyledim” dedi.

MHP ve BDP’den destek

AKP’nin TBMM Genel Kurulu’na girmesi halinde siyasi partilerin tavrının ne olacağı tartışılıyor. Edinilen bilgilere göre AKP’nin oldubitti yapması halinde de iç tüzükte değişiklik girişimine de MHP ve BDP sessiz kalacak. Genel Kurulda oylama yapılması durumunda da MHP ve BDP’nin AKP ile birlikte oy kullanacağı ifade ediliyor.
CHP’de ise durum farklı. CHP’de bu konuda kırılma yaşanabileceği bildiriliyor. Konu bayram öncesi yapılan kapalı grup toplantısında da gündeme geldi. TBMM İdare Amiri Malik Ejder Özdemir AKP’nin genel kurula türbanlı girme planını gündeme getirdi ve ne yapılacağı konusunda politika belirlenmesini istedi. Kılıçdaroğlu bunun üzerine konuyu MYK’da konuşacaklarını ve milletvekillerine ileteceklerini söyledi.

Çiçek Grup başkanvekilleriyle görüşecek

Bu arada Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in, TBMM Genel Kurulunda türbanın serbest bırakılması ile ilgili olarak, 23 Ekim Çarşamba günü Meclis’te grubu bulunan AKP, CHP, MHP ve BDP’nin grup başkanvekilleriyle kahvaltıda bir araya geleceği ifade edildi.Bu toplantıda ortak bir formül bulunması için görüş alışverişinde bulunacağı öne sürüldü.


Oyan: Erdoğan zorlayacak

TBMM İç Tüzük Komisyonu Üyesi Oğuz Oyan Oyan, içtüzükle ilgili tartışmaya açılan konular arasında türbanın olmadığını belirtti. Oyan, şunları söyledi:

“Zaten söz konusu pakette türban bir anlaşmazlık maddesi olarak yer almıyor. Öyle bir değişiklik yok. Ama AKP’nin niyeti başka. Erdoğan yeni bir gerginlikle AKP’ye oy veren seçmeni kemikleştirme hesabı yapıyor. Bu yolla önemli ölçüde dağılan koalisyonu toparlama derdinde. Hepsini türban cephesinde birleştirme peşinde. Bu yolla bölünmüşlük görüntüsünü gizlemeyi amaçlıyor. Yeni bir zafer kazanış havası vererek seçime öyle girmeyi planlıyor. Ülke gerilmiş, toplum arasında ipler kopma noktasına gelmiş onun umurunda değil. Bu nedenle Meclis’e türbanla girilmesini, oldu bitti yapılmasını zorlayacak.”

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

serkan acarel :

türban bana is vericek mi, ekmek kazanabilecekmiyim ? padisahim kisi basi aylik 10.000 dolar dan bahsediyor da !!! belki o 10.000 dolar kendi yandaslari icin, ama diger halk nerde kaliyor ? türban beni beslicek yani he !!! yok bu türban dan üsendim artik, yalakalik gururuma dokunuyor, hislerim ve atamin ilkeleri ve inkilaplari buna izin vermiyor.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar