AKP Milletvekilleri bunu konuşuyor 18 Ekim 2014, 10:43

Meclis açıldı. Seçim bölgelerinden dönen AKP milletvekilleri düşünceli. Belki “moraller bozuk” demek daha doğru. Nedenini açıkça söylemeseler de 2015 seçimleri öncesinde işlerin iyi gitmediğini bizzat görüyorlar. Seçmenin AKP’ye soğumasından kaygılı oldukları belli. Eskisi gibi rahat değiller. Mümkün olduğu kadar tartışmalardan kaçıyorlar.

PKK VE IŞİD RAHATSIZLIĞI


PKK eylemleri, IŞİD, şehirlerde ortaya çıkan sakallı yabancılar,... hepsinin kafasını karıştırmış. AKP içi sohbetlerde, “PKK’yı da IŞİD’i de biz büyüttük” diyenler olduğu ifade ediliyor. “Açılım”ı yeniden sorgulama eğilimi var. Erdoğan’ın Trabzon, Rize, Gümüşhane’de yaptığı “milliyetçi”(!) konuşmalar “yüreklerine su serpse de”(!) endişeleri gitmiş değil.

DAVUTOĞLU’NU KİM ATADI?


Suriye sınırında yaşananlar kaygılarını arttırmış. Yapılan yanlışın sorumlusu Davutoğlu’nun Erdoğan tarafından Başbakanlığa atanmasını anlayabilmiş değiller. Aralarında “Davutoğlu’nu Erdoğan mı atadı, ABD mi atadı?” tartışması yapanların bile olduğu konuşuluyor.

DAVUTOĞLU İLE OLMUYOR!


Önceki gün bir iş için Meclis’teydim. Milletvekili odalarının bulunduğu binada dolaşırken AKP’lilerin “dost sohbetine” şahit oldum. AKP kurucularından ve AKP’de kritik görevler üstlenmiş bir milletvekili etrafındakilere, “İşler iyi gitmiyor. Ekonomi iyi değil. Biraz önce siz söylediniz. Çiftçi, köylü homurdanıyor. Bunlar bizim oy depomuzdu. Davutoğlu ile olmuyor. Hele hele Erdoğan’dan sonra..! Bir an önce bir şey yapmak lazım. Değilse ANAP’ın, DYP’nin durumuna düşeriz. Davutoğlu tutmadı” dedi.

“ÇOK KONUŞUYOR, BOŞ KONUŞUYOR!”


Etrafındakiler de onu doğruladı. Hatta daha ileri gidenler de oldu. İşte sohbette konuşulanlardan bazıları:
“Davutoğlu Erdoğan taklidi yapıyor, ama beceremiyor. Hele bir de şiir okumaya kalkıyor ki..!”
“Çok konuşuyor. Uzun konuşuyor. Galiba kongre konuşmasına Cumhurbaşkanı bile kızmış.”
“Suriye’de batağa saplandık. O çıkıp televizyonda yaptıklarını savunuyor, ters tepiyor. Bari sus!”
“Davutoğlu mizah konusu. İş mizaha dönmüşse sonu bellidir.”
“Ekranı çok seviyor. Günde birkaç kez televizyonlarda canlı yayında. İnsanları bıktırıyor.”
“Televizyon programlarında ders anlatıyor.Millet kanal değiştiriyor.”
“Tayyip Erdoğan Köşk’e çıktı, işimiz zora girdi”
“Gösterişi de yok. Cumhurbaşkanımızdan sonra..!”
“Küçük Tayyip olmaya çalışıyor. Ama etkisiz!”
“Erdoğan gibi muhalefete saldırıyor. Ağır hakaret ediyor. Allah için Cumhurbaşkanımıza yakışıyordu. Ama Davutoğlu yapınca biraz komik oluyor.”

MERKEZİ OTORİTE ZAYIFLIYOR

AKP kulislerinde partide “merkezi otorite”nin zayıfladığı anlatılıyor. Milletvekillerinin, MKYK üyelerinin, il başkanlarının Davutoğlu’nu dinlemediği konuşuluyor. “Erdoğan’dan herkes korkardı. Herkes disipline uyardı. Ama şimdi il başkanları, ilçe başkanları istediği gibi hareket etmeye başladı. Milletvekilleri kişisel hesapları için birbirlerine düşmüş durumda. Yakında kokusu çıkar. Merkezi otorite zayıfladı” değerlendirmesi yapılıyor.

DAVUTOĞLU İLE SEÇİM KAMPANYASI!


AKP’lileri en çok düşündüren 2015 seçimleri. Seçim kampanyasının Davutoğlu ile yürütülecek olması onları kara kara düşündürüyor. “AKP seçmeni Erdoğan’a alıştı, Davutoğlu seçmeni harekete geçiremez” görüşü hakim. “Oylarımız daha da düşer” diyen AKP’lilerin sayısı hızla artıyor.

Seçim tarihi yaklaştıkça AKP kulislerinde hep bunlar konuşuluyor. İşin içinden çıkılamayınca muhalefetin yapacağı hatalara umut bağlanıyor. “Nasıl olsa muhalefet yine bir ‘Ekmeleddin modeli’ yaratır. Biz de 2015’i kurtarırız” ifadelerini kullananlar var.

AKP’lilerin umutları giderek tükeniyor. Harekete geçmenin tam zamanı! Zaman daralıyor..!

İsmet Özçelik
Aydınlık


Yorumlar

Gürhan Salihlili :

akp'den ne beklerdiniz, sayın milletvekillerim?

CENAP AYTEPE :

değerli̇ mi̇llet veki̇lleri̇ davut oğlu i̇le olmuyorda akp i̇le oluyormu..

Kültigin :

hangisiyle oluyorki:) milli bir hükümet, milli bir meclis bizim kurtuluşumuzdur.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar