AKP projesine Komutanlıktan sert yanıt 25 Ağustos 2014, 16:03

AKP hükümetinin Jandarma Genel Komutanlığı'nı lağvetme projesine komutanlıktan yanıt geldi. Tuğgeneral Güray Alpar, "güvenlik açısından jandarmadan vazgeçilmez" dedi. Komutanlık dergisinde konuyu işleyen Alpar, Jandarma'nın bir devlet geleneği olduğunu vurguladı.
AKP'nin Jandarma Genel Komutanlığı'nı işlevsizleştirip Genel Müdürlük haline getirme planına komutanlık dergisi üzerinden yanıt geldi. Meseleyi bir makale ile ele alan Tuğgeneral Güray Alpar, Jandarmanın bir devlet geleneği olduğunu vurguladı, güvenlik açısından vazgeçilmez olduğunu belirtti.

Yaniçağ gazetesi Jandarma Dergisi’nin Haziran 2014 tarihli sayısında, yayımlanan "Jandarmanın Güvenliğin Sağlanmasında Geçmişten Günümüze Rolü" başlıklı makaleyi gündeme getirdi. Konuyu ele alan Tuğgeneral Güray Alpar, "Göktürk Devleti’nden Çanakkale savaşlarına uzanan süreci göz önünde bulundurursak güvenlik açısından jandarmadan vazgeçilmez" dedi.

Alpar makalesinde Göktürk Devleti’nde asayiş ve güvenliği sağlayan askeri birliklere "Yargan" adı verildiğini Anadolu Selçuklu, Gazneliler Karahanlılar, Harezmşahlar, Eyyubiler ve Memluklularda "Candar" isminde jandarma kuvvetlerinin olduğunu kaydetti.

Alpar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra da Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı birliklerin başta terörle mücadele olmak üzere asayişin sağlanmasında büyük önemi olduğunu hatırlattı.

"Jandarma birlikleri özellikle 1984 yılından itibaren artan terör tehlikesi nedeniyle terör örgütlerine karşı mücadelede önemli unsurlardan biri olmuştur. Jandarma, Türk İstiklal Harbi sonrasında ülke çapında ayaklanmaların bastırılmasında önemli görevler üstlenmiştir. Savaştan sonra jandarma düzene sokularak asker kaçakları ve eşkıyayla mücadelenin yanında ayaklanmaları bastırmakla görevlendirilmiştir. Bu görevin en iyi şekilde yerine getirilmesi maksadıyla jandarmanın güçlendirilmesi de bu dönemde zaman zaman gündeme gelmiştir."

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Necati Sen :

Ha soyle yahu biraz silkinip kendinize gelin Ataturk"un askei oldugunuzu hatirlayin korkmayin silivri"den hasdal"dan

Coskun :

Generale yazık oldu. Bu isimi unutmayın seneye YASda emekliye ayırırlar. Yada beklemezlerse birşey uydurup adami iceri atarlar

Emre ikan :

Turkiye cumhuriyetinin bekaasi icin vazgecilmez olan,Kahraman Turk Silahli Kuvvetlerinin,En gozde unsurlarindan Jandarma genel komutanliginin Milletin yureginde yeri hep ayri olmustur...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar