banner864

AKP'de Başkanlık çatlağı 04 Şubat 2015, 13:10

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan gelen "Başkanlık sistemi" baskısı nedeniyle, AKP'de yaşanan çatlak derinleşti. İddiaya göre, Erdoğan profösyonel ekip üzerinden başkanlık sistemini parti yönetimine dayatıyor. Ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bazı genel başkan yardımcıları bu tutuma karşı tavır alıyor.
AKP'deki çatlak bu kez başkanlık sisteminin seçim meydanlarında konuşulmasını isteyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla ortaya çıktı. Partinin ağır topları başkanlık sistemine "karşı tutum" aldı.

Aydınlık gazetesinin haberine göre, konu AKP'nin Afyon kampında ele alındı. Erdoğan, seçim kampanyasını yürüten profösyonel ekip üzerinden başkanlık sistemini parti yönetimine dayattı. "Erdoğan'cı ekip" kampanyanın "Erdoğan merkezli" yürütülmemesi halinde oy kaybının yüksek olacağını dillendirdi.

Ancak bu görüş Davutoğlu'nun katıldığı toplantıda açıkça dile getirilmedi. AKP içinden bir yönetici toplantıya katılmayan parti kurmaylarına "Profösyonel ekip bu işin Davutoğlu ile gitmeyeceğini düşünüyor. Bu düşüncelerini özel sohbetlerde bize net olarak söylediler. Ama Davutoğlu'nun yüzüne açıkça söyleyemediler. Davutoğlu bu politikaya çok sıcak bakmıyor" bilgisini verdi.

Sadece Davutoğlu değil. Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin ve Beşir Atalay da başkanlık sistemin sıcak bakmıyor. 3 dönem kuralına takılan milletvekillerinin de Erdoğan'ın politikalarına ve başkanlık sistemine mesafeli durduğu belirtiliyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

erdal adıyaman :

akp millet vekilleri biliyor mu acaba bilmiyorum... ama tahminimce baskanlik sistemine gecilince ihtiyactan fazla millet vekili bu benim fikrime gore azaltilir azaltilmak zorunda kalacak burada siyasetci olmaya gerek yok size sistemsel matematiksel bir denklem kurdugunuzsa ortaya boyle bir sonuc cikar

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar