AKP'de çatlak büyüyor 26 Ocak 2015, 14:15

AKP'de Yüce Divan oylamalarıyla ortaya çıkan çatlak giderek derinleşiyor. Gölge kabine kuran Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Ak Saray'da aday belirlemek için seçim bürosu kurduğu öne sürüldü. İddiaya göre bu çalışma Başbakan Davutoğlu'nu çileden çıkardı. Erdoğan'ın ise Davutoğlu'na "İşine bak" mesajı gönderdiği belirtiliyor.
 Ak Saray'da gölge kabine kurup Bakanlar Kurulunu toplayan, Yüce Divan oylamasında baskı kurduğu iddia edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasındaki çatlak giderek derinleşiyor.
İkili arasındaki son gerilim Ak Saray'da kurulan seçim bürosu nedeniyle yaşandı. Haziran seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı'nın aday belirleme işine el koyması, AKP'deki kara deliği giderek derinleştirdi. Erdoğan'ın, Abdullah Gül ve F tipine yakın isimlerin aday gösterilmeyeceği talimatı verdiği, bu konuda istihbarattan da destek alınacağı iddia ediliyor.

AKP'de; açılım süreci, ekonomideki olumsuz tablo ve yolsuzluk olaylarından rahatsız olanların yanı sıra 3 dönem kuralıyla siyaset dışına itileceklerin sayısının fazla olması, bu isimlerin bir de parti tabanı üzerinde etkili olması, çatlağı onarılmaz hale getiriyor.

Partideki tasfiyelerde ısrar eden Erdoğan'ın adayların belirlenmesine doğrudan el koyması, seçimlere parti lideri olarak girecek Davutoğlu'nu rahatsız ediyor. Bu Davutoğlu'nun; Hükümet, parti tabanı ve seçmen üzerinde ki kontrolü tamamen kaybetmesi anlamına geliyor. Seçimi kaybetmesi halinde başarısızlıkla suçlanacak olması da işin bir başka boyutu.

Rahatsızlığını yüksek perdeden dile getiren Davutoğlu'na, Erdoğan'ın "İşine bak" mesajı gönderdiği, seçim kampanyasına da doğrudan katılacağı iddia ediliyor. Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde olduğu gibi seçim çalışmalarını açılış ve temel atma programlarıyla düzenlenecek mitinglerde parti lideri gibi muhalefete yüklenmesi bekleniyor.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar