AKP'den yeni hamle 07 Şubat 2014, 10:54

"Görevden alınan kamu görevlileri, yürütmeyi durdurma kararı alamayacak. " Bu düzenleme AKP'nin Meclis'e sunduğu 22 maddelik yeni yargı paketinden çıktı. Paket Meclis'ten geçerse "yürütmeyi durdurma" kararının hızlı alınmasını engellenecek.
 AKP'nin Meclis'e sunduğu 22 maddelik yargı paketinin içinden bir sürpriz daha çıktı. Paket, yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ardından savcı, polis ve diğer kamu görevlilerin mahkeme tarafından "Yürütmeyi durdurma" kararı almasını engelleyecek maddeleri de içeriyor.

Paketin 18'inci maddesinde görev yeri değiştirilen devlet memurları hakkındaki işlemler "uygulanmakla etkisi tükenecek olan idari işlemler" dışında bırakılıyor. Yani bu maddeyle görevden alınan kamu görevlileri için Danıştay ya da ilgili mahkemeler "yürütmeyi durdurma" kararı veremeyecek.

İlgili mahkeme, devlet memuru hakkında ancak, savunmaları alıp, tüm konuyu detaylı şekilde ele aldıktan sonra kararını verebilecek. Bu karar, göreve iade yönünde olabileceği gibi, idarenin uygulamasının doğru olduğuna ilişkin bir karar da olabilecek.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

mahoni :

adam yıllarca okusun memur olsun sizde görevden alın ve yürütmeyi durdurmasını engelleyin bu nasıl adalet.bu adamın çocuğuna çoluğuna kim bakacak.

Ilhan Dincer :

Sn.M.Feyzioglu;kiulaklarin cinlasin.

VATAN SAGOLSUN :

kanun cikarmaya ne gerek var?herkesin bildigi gibi erdogan kendisi ""kanundur""--bence meslis lav edilmelidir--hic bir gorevi kalmamistir--bu kanun cikarma yalanlari alay etmekten baska bir sey degildir

KESKİN KILIÇ :

ileri demokrasi maslıyla faşizm uygulamaları akp derhal yıkılmalıdır kurtuluş akp nin yıkılmasındadır..

fku :

bu madde resmen yargi iradesine mudahaledir. millet iradesini sadece meclis ile veya secim ile kullanmaz. milletin iradesi yargi organi olarak bagimsiz mahkemeler eliyle de kullanilir. bu resmen yargi iradesini islevsiz kilmak ve ele gecirmek demektir. bir nevi akp darbe girisimidir

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar