banner864

AKP'li vekilden tarihi itiraf 13 Ocak 2014, 22:49

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan Gülen cemaatinin yargıdaki örgütlenmesi ve yurtseverlere kurulan kumpasla ilgili çarpıcı itiraflar geldi. Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk gibi davalara gönderme yapan Bozdağ, "Biz de hata yaptık" dedi. Yargıdaki cemaat örgütlenmesine işaret eden Bozdağ, "Hakikaten ideolojik yapılanmadan herkes şikayetçi oldu" ifadelerini kullandı.
AKP kanadından gelen kumpas ve cemaat itiraflarına bir yenisi eklendi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Teklifi’nin görüşüldüğü Meclis Adalet Komisyonu’nda tarihi itiraflarda bulundu. Bakan Bozdağ; Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk gibi davalara "hata yapıldığını" kabul etti.

“Türkiye’de yargı her zaman tartışıldı, savcılarıyla tartışıldı. Biz de hata yaptık. Soruşturma veya kovuşturmanın muhatapları farklı olduğunda sesimizi biraz daha gür çıkarmamız lazımdı. Bunu kendi adıma da bir eksiklik olduğunu söylüyorum. Keşke biraz daha Bekir Bozdağ olarak bu noktalarda, bugünden "O gün daha gür sesle yapılanlar karşısında sesimizi çıkarsaydık" diye kendi kendime söylüyorum.”

Adalet Bakanı çok tartışılan Gülen cematinin yargıdaki örgütlenmesiyle ilgili de son derece çarpıcı açıklamalar yaptı. HSYK değişikliği ile ilgili konuşan Bozdağ; cemaatin yargı içindeki örgütlenmesine dikkat çekti, "bu ideolojik yapılanmadan herkes şikayetçi oldu" dedi.

“Hakikaten ideolojik yapılanmadan herkes şikayetçi oldu. Getirdik yasayı koyduk, yürürlüğe girdi. Amacımız da bir oy kullansın, herkes bu Kurul'da olsun, her renk olsun, ekipleşme olmasın, uzlaşma olsun. Bizim niyetimiz bu ama ortaya çıkan durum; bir mensubiyetten başka bir mensubiyete intikal oldu. Bir ideolojiden başka bir ideolojiye geçti. Biz bu yapıyı gördük”

Bozdağ'ın Meclis kayıtlarına geçen bu itirafları üzerine komisyondaki milletvekilleri "Kim bunlar, hangi ideoloji?" diye sordu. Bakan Bozdağ ise "ne söylediğimi burada herkesin çok iyi anladığını ben biliyorum. Malumun ilanına gerek yok" diye yanıt verdi.

Komisyonda 10 saat boyunca hiç söz istemeyen CHP Milletvekili Mehmet Haberal, Bozdağ’ın sözleri üzerine ayağa kalkarak konuştu. Haberal, “Ben hiç konuşmadım, şimdi konuşmak istiyorum. Bugüne kadar olanların hesabını kim verecek? Şu anda zindanda bir sürü insan işkence içinde. Benim 4 yıl 4 ayımın hesabını kim verecek?” dedi.

ulusalkanal.com.tr
 
Etiketler

Yorumlar

Dr. Ali Kiriş :

Yazıklar olsun iki yüzlü siyasetçilere . Yuh olsun duymayan kulaklara,lanet olsun sızlamayan vijdanlara.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder