AKP'nin 11 yıllık macerası 19 Kasım 2013, 20:43

Sürecin son gelişmesi bu sözlerle yansıdı kameralara. Türkiye'yi bölünmeye götüren adımlar, AKP hükümetinin 11 yıllık iktidarı boyunca adım adım döşendi.
Mart 2003
Amerika, Irak'ı işgal etti. PKK ve Barzani, Amerika'nın bölgedeki varlığı nedeniyle tarihinin en güçlü dönemini yaşamaya başladı.

Ağustos 2003
Sonradan ABD Dışişleri Bakanı olacak Condoelleza Rice, Büyük Ortadoğu Projesi'nin ayrıntılarını açıkladı. Bölgedeki 24 ülkeyi bölmeyi amaçlayan projenin Türkiye ayağı ile ilgili ilk açıklama, 16 Şubat 2004 tarihinde Başbakan Tayyip Erdoğan'dan geldi.

Erdoğan'ın, bu açıklamasının ardından bölünme sürecinde önemli adımlar atılmaya başlandı. Sürece engel olabilecek en önemli kuvvet durumundaki Türk Silahlı Kuvvetleri hedef tahtasına oturtuldu. 9 Kasım 2005'te başlayan Şemdinli olaylarından sonra hazırlanan iddianamede TSK'ya yönelik ilk saldırıydı.

2013'e kadar süren Ergenekon ve Balyoz süreçleriyle, bine yakın subay ve yurtsever kuvvetler hedef alındı.

Türkiye bir yandan tertiplerle, bir yandan da kanlı terör saldırılarıyla açılıma ikna edilmeye çalışıldı. Sürece karşı çıkması muhtemel komutanlar, YAŞ kararlarına AKP müdahalesiyle ayıklandı.

AKP hükümeti, Erdoğan'ın özel temsilcisi Hakan Fidan aracılığıyla PKK'yla masaya oturdu. Oslo'daki görüşmelerde, AKP-PKK arasında mutabakat sağlandı.

Türkiye, 2010 referandumunun ardından "yandaş yargı" dönemine girdi. Hükümete yakın hakim ve savcılar karar mercilerine atanırken, direnenler başka bölgelere sürüldü. "Çadır yargısı" PKK'lıların Türkiye'ye giriş yaptığı Habur'u izlemekle yetindi.

Yurt içinde bunlar yaşanırken, komşu ülkelerde de boş durulmadı. AKP'nin BOP'taki görevi nedeniyle, Türkiye'nin İran, Irak ve Suriye gibi komşularıyla arası bozuldu. Gelinen noktada, PKK'nın Suriye kolu, Türkiye'nin sınır komşusu oldu.

2013'e gelindiğinde Oslo görüşmeleri aleniyet kazandı. Öcalan, hükümetin resmi muhatabı oldu, görüşmeler İmralı'da yapılmaya başlandı. Erdoğan'ın Cumartesi günü Diyarbakır'da yaptığı açıklamada ise, Diyarbakır için artık "yıldız" değil, kutup yıldızı ifadesini kullanmaya başladı.

İlk kez Kürdistan kelimesi, bizzat Başbakan tarafından kullanıldı. AKP'nin bundan sonraki yol haritası ise PKK'lıların salıverilmesi...

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar