banner864

AKP'nin 4 aşamalı köşk hesabı 08 Nisan 2014, 18:51

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili Başbakan Erdoğan'ı köşke çıkarma ve Başkanlık sistemini uygulama senaryoları siyaset kulislerinde gündeme oturdu. Erdoğan'a Köşk, Abdullah Gül'e Başbakanlık yolu açmak için "10 aylık geçiş dönemi" formülü tartışmaya açıldı.
Cumhurbaşkanı'nı ilk kez halkın seçecek olması sistem değişikliği tartışmalarını alevlendirdi. AKP kurmayları Başbakan Erdoğan'a önce Cumhurbaşkanlığı sonra da Başkanlık yolu açmak için "10 aylık geçiş dönemi" formülünü ortaya attı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, "Yüzde 50’nin üzerinde seçilen kişi siyasi figürdür. Kimse farklı olduğunu söyleyemez. Anayasada ne yazarsa yazsın. Ben 2015’ten sonra böyle bir anayasa değişikliği gündeme gelebilir diyorum. 10 aylık bir geçiş dönemi olabilir" dedi.

AKP'nin Köşk planı dört aşamadan oluşuyor. 1. aşama Ağustos ayında Erdoğan'ı Köşk'e çıkarmak. İkinci aşama Erdoğan yerine bir ismin 2 ya da üç aylığına geçiş başbakanı yapmak. İkinci aşama zarfında boşa çıkan Abdullah Gül'ün milletvekili seçilerek Başbakanlığı devralaması da bir seçenek. Bu kapsamda AKP Bayburt milletvekilinin istifa etmesi ve Bayburt seçimlerinin yenilenmesi gündeme getirildi. Bu yolla Gül'ün Bayburttan seçilerek Meclis'e sokulması hesap ediliyor.

3 aşama ise AKP kongresinin öne çekilerek sonbahara alınması. Kongrede Abdullah Gül'ün partinin başına getirilmesi de tartışılıyor. 4. aşama olarak ise 2015'teki milletvekilliği seçimleri. AKP seçim kampanyasını yarı başkanlıık ya da Başkanlık sistemin geçiş temasıyla yürütme hesapları yapıyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder