AKP’nin, adını caddeye verdiği aday 18 Haziran 2014, 10:05

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, 'çatı aday' Eklemeddin İhsanoğlu'nu yazdı.

İşte Öztürk'ün bugünkü yazısı:

Ekmeleddin İhsanoğlu, Yozgatlı ama yıllardır Yozgat’a gelip gittiği yoktu. 2011 yılında yolu memleketine düştü. Dedesi İhsan Efendi’nin konağının harap olduğunu gördü. Yozgat Bozok Üniversitesi yetkilileriyle konuştu, konağın harap olmadan önce çekilmiş fotoğrafını verdi. Aslına uygun olarak konağın üniversite kampusu içinde yapılmasını önerdi. Kültür merkezinin yapılması halinde 10 bin kitabını da bağışlayacağını söyledi.
AKP’li Yusuf Başer’in Yozgat Belediye Başkanlığı döneminde, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adının bir caddeye verilmesi uygun bulundu. Yozgat Atatürk Yolu’nun bir bölümü Cemil Çiçek Bulvarı olarak açılırken, caddeye de Ekmeleddin İhsanoğlu adı verildi.

Cumhurbaşkanlığı “çatı adayı” olarak adının açıklanması, o kişinin memleketinde sevinç yaratır. Ancak, İhsanoğlu memleketi Yozgat’ı hep ihmal etmiş olacak ki, adaylığının yankısı olmadı. Seçimlerde, memleketi Yozgat’tan, diğer rakibine göre daha fazla oy almasının da hayli zor olduğunu söyleyebiliriz.

Şener gitti, İhsanoğlu geldi

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun “çatı adayı” olarak gösterilmesi “son dakika”da değil, 10 gün önce gündeme geldi. Abdüllatif Şener, AKP’nin kurucularından. Yıllarca bakanlık görevinde bulundu. Sonra yol ayrımına geldi. Yolsuzluk iddialarını her fırsatta dile getirdi. Özelleştirmelerde dönen kayırmaları anlattı. Ancak ne anlatırsanız anlatın, ne söylerseniz söyleyin, hangi belgeyi ortaya koyarsanız koyun, AKP seçmeninin görüşü kolay kolay değişmiyor.

Abdüllatif Şener, CHP’nin Cumhurbaşkanlığı için çatı aday olarak önereceği isimdi. MHP, bu adaylığa ne diyecekti. Görüşmeler yapılırken, “Abdüllatif Şener’in Milli Görüş tabanından geldiği” dile getirildi. Şener’in yerine başka kimin aday gösterilebileceği üzerinde duruldu. İşte o toplantıda Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adı gündeme geldi. Ekmeleddin İhsanoğlu ismi öne çıkmamış olsaydı, bugün “çatı adayı” olarak büyük bir olasılıkla Abdüllatif Şener’i konuşuyor olacaktık.

CHP’de kafalar karışık

Ekmeleddin İslamoğlu’nun aday gösterilmesi, CHP içinde büyük bir şaşkınlık yarattı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleriyle, il başkanlarıyla görüşmüş ancak Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adı hiç gündeme gelmemişti. Bu isim ne CHP Grup Genel Kurulu’nda, ne de partinin ilgili organlarında da telaffuz edilmedi.

O yüzdendir ki, İhsanoğlu’nun adaylığı ilk anda büyük bir şaşkınlık yarattı. Adaylığı destekleyenler, ülkenin hızla uçuruma doğru gittiğini, önemli olan bu gidişin durdurulması olduğunu, geriye çevrilmesinin daha kolay olacağını dile getiriyorlar. İhsanoğlu’nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği politikayı izlemediğini, onun istediği yönde açıklama yapmadığını da hatırlatıyorlar. Cumhurbaşkanı seçiminin ancak bu isimle kazanılabileceğini de ekliyorlar. Sonuçta, bulunabilecek en iyi “çatı adayın” Ekmeleddin Bey olduğunu vurguluyorlar.

İmza vermeyenler çok olacak

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 20 milletvekilinin imzası gerekiyor. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun arkasında CHP ve MHP milletvekillerinin olduğunu göstermek için imza sayısı 20 milletvekiliyle sınırlı kalmayıp, CHP ve MHP’li tüm milletvekillerinin imzasıyla aday gösterilmesi gündemde. Ancak, CHP milletvekillerinin önemli bir bölümü, İhsanoğlu’nun adaylığı için imza atmayacak.

Aday belirlemede CHP’nin izlediği yolun yanlışlığı üzerinde de duruluyor. Gösterilecek adayın partinin hiçbir organında tartışılmadığını hatırlatıyorlar. CHP’nin etkili bir milletvekili dün sohbetimizde şunları söyledi:

“CHP’li olarak, savunduğum değerlere ters düşen bir adaya destek verirsem, savunduğum değerleri inkar etmiş olurum. Referansı İslam olan değil, referansı hukuk, demokrasi, özgürlük, eşitlik, bağımsızlık, anti-emperyalist olan bir aday bekliyordum. Ekmeleddin İhsanoğlu bunun hiçbirisine uymuyor.”

Milletvekillerinden bildiri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun özelliklerini saymakla bitiremedi. Doğrudur. Ancak, bu açıklamaları da milletvekillerini tatmin etmemiş olacak ki farklı arayışlar sürüyor. Deniz Baykal’ın aday gösterileceği beklenmesin. Çünkü, Baykal ancak ortak aday gösterilirse adaylığı kabul edecekti. Bu gerçekleşmedi. CHP’de 30’dan fazla milletvekili, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday olarak belirlenmesi sürecini bir bildiriyle eleştirecekler. Açıkçası, adaylık CHP’yi karıştırmaya yetti. Propaganda döneminde, CHP milletvekillerinin, İhsanoğlu’na yeterli destekte bulunması da beklenmiyor.

İhsanoğlu’nun adaylığı MHP milletvekillerini de pek memnun etmiş değil. Ancak, MHP’de genel başkana rağmen milletvekillerinin açıklama yapmaları beklenmez. Genel başkan ne söylediyse o geçerlidir. Genel başkan, adaylık lehinde konuştuğuna göre, MHP milletvekilleri adaylığın aleyhinde konuşmaz.

Ekmeleddin Beyi dün birkaç kez aradım. “Asistanı” olduğunu söyleyen kişiyi aşmak hiç mümkün

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar