banner864

AKP'nin Barzani hesabı 02 Aralık 2013, 23:04

AKP'nin Irak Merkezi yönetimini devre dışı bırakarak Barzani ile petrol ortaklığı yapma hesapları Bağdat'tan döndü. Irak yönetimi anlaşmalara tepki gösterip hava sahasını kapatınca Enerji BakanıTaner Yıldız'ın Erbil ziyareti zora düştü. Önce Bağdat'a gitmek zorunda kalan Yıldız, "enerji anlaşmalarında merkezi yönetimin rızası alınması gerekir” dedi.
İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Esinoğlu AKP'nin Barzani petrolü politikasını bu atasözüyle özetledi.

AKP, Barzani arasında 6 başlıkta imzalanan petrol anlaşmasına Bağdat yönetimi ağırlığını koydu. Başbakan Erdoğan'ın enerji anlaşmaları konusunda Bağdat yönetimini devre dışı bırakma çabaları Bağdat'tan döndü.

Son bir haftada Barzani petrolüyle ilgili gelilşmeler Bağdat - Ankara - ve Erbil üçgeninde yoğun diplomatik temaslara ve hamlelere sahne oldu. 27 Kasım günü Başbakan Erdoğan ile Neçirvan Barzani 6 maddede enerji anlaşması imzaladı. Irak Merkezi yönetimi kendi insiyatifi dışında atılan imzalara tepki gösterdi. Hava sahasını Türkiye'ye kapattı.

Bu gelişme üzerijne Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın Erbil'deki petrol ve gaz konferasına katılması zora düştü. Bakan Yıldız önce Bağdat'a sonra Erbil'e gitmek zorunda kaldı.

Başbakan Nuri el-Maliki'nin enerji işlerinden sorumlu yardımcısı Hüseyin Şehristani ile görüşen Yıldız, "enerji anlaşmalarında merkezi yönetimin rızası alınması gerekir” açıklaması yaptı. AKP'nin Merkezi yönetimi devre dışı bırakma hamlesi böylece boşa düşmüş oldu.

ulusalkanal.com.tr
 
Etiketler

Yorum Gönder