banner864

AKP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? 03 Nisan 2014, 14:41

Başbakan Tayyip Erdoğan, 30 Mart seçimlerinin ardından gözünü Cumhurbaşkanlığı'na dikti. Ancak yüzde 45'lik oy dilimi, Cumhurbaşkanlığı için yeterli olmayacak. Erdoğan'ın planı ise, BDP-PKK oylarını da alarak yüzde 50'yi aşmak. ABD'nin Türkiye'ye yakın isimlerinin yaptığı açıklamalar da bu planı doğruluyor.
30 Mart yerel seçimlerinin ardından Türkiye, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanmaya başladı. Seçimden yüzde 45'le birinci parti olarak çıkan AKP'de ise, kimin aday olacağı tartışmaları gündeme geldi.

Erdoğan, seçimlerin ardından güç tazelediği algısını topluma yaymaya çalışıyor. Başbakan, özellikle kendi cephesinin tek Cumhurbaşkanı adayı olduğu yönünde bir strateji izliyor.

Bu kapsamda, Erdoğan cephesi, propogandaya başladı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın Erdoğan'ın adaylığı konusundaki çıkışları da bu kapsamda değerlendirildi.

Ancak yüzde 45'lik oy dilimi Cumhurbaşkanlığı için yeterli değil. Cemaatle karşı karşıya gelen Erdoğan'ın, Gül ve Gülen engelini aşmak için farklı yöntemler denemesi bekleniyor. Bunun için en önemli destekçisinin ise Abdullah Öcalan olacağı belirtiliyor.

Öcalan'ın talimatıyla bütün PKK oylarının Erdoğan'a gitmesi yönünde hesap yapıldığı ifade ediliyor.

AKP içinde, alınan yüzde 45 oya BDP’nin oyu da eklenince sonuç alınabileceği değerlendiriliyor. Öcalan’ın talimatıyla PKK oylarının tamamının Erdoğan’a geleceği üzerine hesap yapılıyor.

Benzer bir değerlendirmenin, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’den de gelmesi dikkat çekti. Seçim sonuçlarının Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığında önemli bir gösterge olabileceğini iddia eden Jeffrey, AKP’ye oy verenlerle BDP’ye oy verenlerin toplamının yüzde 50’yi bulduğunu belirtti, "Bu, Erdoğan için Cumhurbaşkanlığını kazanmak anlamına geliyor" dedi.

Ancak AKP içerisinde bazı kesimlerin bu plana karşı çıktığı belirtildi. PKK ile ittifakın AKP oylarında erime yaratabileceği ifade edildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Kinco :

Anahtar öcalanda tabi

ghfkhhjgmhçh :

Kesinlikle metin feyzioğlu olmalı en azından daha adaletli olur

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar