banner864

AKP'nin dershane tasarısında şok madde 08 Şubat 2014, 19:54

AKP hükümeti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan Dershane Yasa Tasarısı'nda yer alan bir madde çok tartışılacak.

Bu maddeye göre, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı-Üyesi, müsteşar yardımcıları, genel müdür ile il milli eğitim müdürleri hiçbir işleme gerek olmaksızın görevlerinden alınacak. Yeni müdürleri ise Vali atayacak.

81 ildeki 4 yılını doldurmuş okul müdürlerinin görevine son verilecek. İllerde okul müdürü ve yardımcısı olarak görev yapanlar 2013-2014 eğitim öğretim yılı sonunda görevlerinden alınacak. Görev süresi 4 yıldan az olanların görevlerine de 2014-2015 eğitim öğretim yılında son verilecek.

Talim ve Terbiye Kurulu'nun tamamen hükümete bağlanmasıyla eğitimde kadrolaşmanın yolu açılacak.

Dershaneler 1 Eylül 2015'te kapatılacak. Özel okula dönüşmesi kararlaştırılan dershaneler, 4 yıl geçici olarak açık lise olarak 2018'e kadar devam edecek.

Dershanelerin kapatılmasıyla işsiz kalacak öğretmenlerin bakanlık bünyesinde çalışması için ise 6 yıl çalışmış olma şartı getiriliyor. Bu öğretmenler için KPSS şartı aranmayacak. Ancak bakanlıklarca yapılacak sözlü sınavlar belirleyici olacak.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

recep :

kapatın artık su dershaneleri. bizde bıktık valla.

atobey :

Kapatin milli egitim gitsin

assassas :

çok iyi birşey bence bu yıl kapatılmalı dersaneler ...dünyanın parasını yoluyor velilerden..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar