banner864

Alevi açılımı 16 Ekim 2013, 18:41

AKP Hükümeti'nin Alevi açılımının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Plana göre alevi vakıf ve dernekleri kapatılacak.
Kapatılan dernek ve vakıfların mal varlıkları ise F-Tipi Cami Cemevi Projesi'nin ortağı İzzettin Doğan'ın başkanı olduğu Cem Vakfı'na devredilecek.

Projenin ayrıntılarını Hürriyet Gazetesi'nde Yalçın Bayer yazdı. İzzettin Doğan'ın hükümetle birlikte yürüttüğü projeye göre 2 Kasım'da "Alevi önderleri"nin katılımıyla Bostancı Gösteri Merkezi’nde "hassas" bir toplantı gerçekleştirilecek. Toplantıya 1500'e yakın alevi dedesi çağırılacak.

Toplantıdan alevi örgütlerinin yeniden şekillendirilmesi tartışılacak. Yalçın Bayer'in aktardığına göre Doğan'ın organize ettiği toplantının amacı diğer dernek ve vakıfların lağvedilerek Cem Vakfı'na bağlanması.

Plana göre belirlenecek 1500 alevi önderi, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığına bağlı devlet görevlisi olacak ve 2 bin ila 3 bin lira arasında maaş alacak.

Bundan sonraki alevi kanaat önderleri de bu kurul tarafından yetiştirilecek.

Cem Vakfı'nı AKP Hükümeti'nin himayesine girmekle suçlayan alevi dernek ve vakıflarının toplantıya katılıp katılmayacağı bilinmiyor.  

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

gurbet :

Bu sacmalikta neyin nesiymis bee

Erdogan Özaydin :

devletin tüm kurum ve kuruluslari dizayn edilmistir.simdi ise alevi toplumu bu yapilanmaya tabii ediliyor , sayin izettin dogan ise kendi toplumunu ve türkiye yi arkadan hancerliyor , bu inanc tarihininde görülmemis bir ihanettir, cünki bu yolun ululari hayatlarini kurban verdiler , ama yollarini vermediler , sayin dedeler bu tarini ihanete ortak olmayiniz , size yakisan budur , evet bu toplumun haklari alinmali ! ama hukuk devletinden alinmalidir , rejim düsmani ,kanun kacagi ,vatan hayinin den degil,

serkan acarel :

acilim, macilim, akp bu yana kadar türkiye de hic birsey dogru yapmadi, herseyi bulastirdi, türkiye akp sayasinde resmen bitmis.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder